Reklama

Wiadomości

Śmiertelne powodzie w Brazylii. Ponad 700 tysięcy osób ewakuowanych

Zalana ulica, infrastruktura zniszczona przez powódź
Autor. Envato elements / @wirestock

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w południowo-wschodniej Brazylii wzrosła do 136, podały w sobotę władze federalne, precyzując, że w dalszym ciągu poszukiwanych jest 141 osób. Najbardziej dotkniętym kataklizmem jest stan Rio Grande do Sul.

Z danych brazylijskich służb medycznych wynika, że dotychczasowy bilans rannych w efekcie powodzi szacowany jest na 806 osób.

Rząd federalny Brazylii poinformował, że do sobotniego wieczora łączna liczba poszkodowanych przez powódź wzrosła do 2 mln osób. Wśród nich jest blisko 700 tys. osób, które zostały ewakuowane z zalanych wodą terenów. To największa grupa objęta akcją ratowniczą z powodu kataklizmu w ciągu ostatnich 30 lat.

Czytaj też

Minister rozwoju regionalnego Brazylii Antonio Waldez Goes ogłosił, że najbardziej pilnym zadaniem służb federalnych jest obecnie dostarczenie żywności, wody pitnej i lekarstw do stanu Rio Grande do Sul.

Reklama

Dodał, że jednym z wyzwań jest również przywrócenie energii elektrycznej w tym wysuniętym najbardziej na południe kraju stanie Brazylii. Bez prądu znajduje się tam według szacunków rządu ponad 300 tys. gospodarstw domowych.

Tymczasem, jak podała w sobotni wieczór telewizja CNN Brasil kierujący resortem sprawiedliwości minister Ricardo Lewandowski nakazał federalnym służbom policyjnym ograniczenie akcji ratowniczych na obszarach, które znalazły się pod wodą.

Czytaj też

Funkcjonariusze policji otrzymali polecenie skoncentrowania się na zapewnieniu porządku publicznego wraz z nasilającym się chaosem, którego przejawem jest m.in. plaga kradzieży dobytku powodzian.

Według brazylijskiej stacji policja federalna ma podejmować teraz akcje ratownicze tylko w sytuacji otrzymania zgłoszenia dotyczącego konkretnych zdarzeń, ograniczając przeszukiwanie terenów zajętych przez powódź.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama