Reklama

Wiadomości

Jakie są efekty strajków klimatycznych? Zielińska: mnie motywują do intensywnej pracy

Autor. X / @Zieloni

Co z przeniesieniem pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i jaki jest efekt ostatnich strajków aktywistów? Te pytania zadaliśmy Urszuli Zielińskiej, wiceministerce klimatu i środowiska.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma być członkiem Ministerstwa Przemysłu, a nie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jeżeli do tej zmiany dojdzie, to Maciej Bando przeniesie się do resortu Marzeny Czarneckiej. O tę sprawę zapytaliśmy w kuluarach konferencji „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju” Urszulę Zielińską, Sekretarz stanu w MKiŚ.

Reklama

Czytaj też

„Ministerstwo Przemysłu nadal jest w trakcie formowania i oczywistym jest, że część obowiązków Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostanie przekazana nowo utworzonemu resortowi. Aktualnie trwają intensywne prace nad ustaleniem szczegółów. W międzyczasie jest również opracowywany projekt ustawy międzyresortowej, który znajduje się w fazie procedowania. Dopiero gdy ten dokument zostanie sfinalizowany, będziemy mieli pełną wiedzę na temat zakresu kompetencji, które zostaną podzielone między Ministerstwo Klimatu i Środowiska a resort przemysłu” – tłumaczy Zielińska.

Minister o strajkach aktywistów: to nie mój sposób wyrażania protestu

Sekretarz stanu poproszona została także o komentarz dotyczący ostatniej akcji protestacyjnej, podczas której dwie aktywistki oblały pomarańczową farbą nadwiślański pomnik warszawskiej Syrenki.

„To nie mój sposób wyrażania protestu, ponieważ jako mieszkance Warszawy pomnik Syrenki jest mi szczególnie bliski. Jednakże rozumiem frustrację młodych ludzi związaną z faktem, że nie podejmujemy wystarczających działań w celu zażegnania kryzysu klimatycznego i zapewnienia bezpiecznej przyszłości. Młodzież dostrzega tę sytuację i jest zrozpaczona. Naszym zadaniem, jako osób tworzących prawo w tym kraju, jest zapewnienie bezpiecznej przyszłości młodym ludzomi. Niestety oni dziś nie czują się bezpieczni” – powiedziała Zielińska.

Czytaj też

Stwierdziła również, że takie akcje motywują ją do intensywnej pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa klimatycznego, co obejmuje dostęp do wody, czystego powietrza i zdrowej żywności. „Przed nami ogromne wyzwania i potrzeby. Niestety, obecnie nie działamy wystarczająco szybko, aby móc zapewnić to naszym mieszkańcom. Dowodem na to są wielomiliardowe straty powodowane co roku przez suszę, powodzie i pożary w Polsce. Wszyscy musimy przyspieszyć i zwielokrotnić nasze wysiłki” – powiedziała.

Co dalej z Turowem?

Ministra wstrzymała się od komentarza w sprawie uchylenia decyzji środowiskowej przez WSA dotyczącej kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. „Na obecną chwilę oczekujemy na pisemne uzasadnienie decyzji WSA. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce poznać szczegóły postanowienia sądu, dlatego do momentu uzyskania tych informacji wstrzymamy się od komentarzy w tej sprawie” - poinformowała krótko.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama