Reklama

Wiadomości

Fala upałów w USA. Gorąco nawet na odległej północy

Autor. Envato

Od paru dni w USA panują ekstremalne temperatury. W tym tygodniu nie będzie lepiej

W niedzielę ponad 100 mln osób w całych Stanach Zjednoczonych otrzymało alerty o ekstremalnie wysokich temperaturach – donosi Reuters. Szczególnie niebezpieczne upały panują na Północnym Wschodzie i Środkowym Zachodzie. Według informacji CNN około 270 mln ludzi w USA doświadczy w tym tygodniu temperatur przekraczających 32°C, w tym nawet tak wysuniętych na północ stanach jak Maine.

Według amerykańskiego National Weather Service’s Weather Prediction Center w niektórych częściach kraju może to być najdłuższa fala upałów od dziesięcioleci. W tym tygodniu szczególnie dotknie północno-wschodnich stanów, począwszy od Wielkich Jezior.

Najgorzej ma być w środę i czwartek, choć kolejne dni nie będą wiele lepsze. Upały osiągną niebezpieczny poziom szczególnie w głównych obszarach metropolitalnych Chicago, St. Louis, Detroit, Cleveland, Pittsburgha, Nowego Jorku i Bostonu. Padło już kilkadziesiąt rekordów temperatury, w tym dzienne rekordy w Chicago i Cleveland. Niektóre obszary, w tym Montpelier w stanie Vermont, Syracuse w stanie Nowy Jork i Pittsburgh, nie widziały takich upałów od około 30 lat. Wysoka wilgotność w miastach takich jak Filadelfia tylko pogarsza sprawę – odczuwalna temperatura jest wtedy jeszcze wyższa.

Reklama

Niektóre miasta zdecydowały się otworzyć tzw. centra chłodzenia, np. w ośrodkach rekreacyjnych. Zawieszano też zajęcia na placach zabaw, a w Nowym Jorku osoby pracujące na zewnątrz otrzymają zestawy chłodzące.

Podczas gdy jedne stany USA zmagają się z upałami, w innych występują powodzie. Gubernator stanu Iowa Kim Reynolds w sobotę ogłosił stan klęski żywiołowej w północno-zachodniej części stanu z powodu powodzi wywołanych ulewnymi deszczami.  Zalecenia powodziowe obowiązują również w południowej Minnesocie i południowo-wschodniej Dakocie Południowej. W Rock Valley w sobotę nakazano niektórym mieszkańcom ewakuację.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama