Druga najcieplejsza zima i trzeci najcieplejszy luty w historii pomiarów

Tegoroczny luty może nie był najcieplejszym lutym w historii pomiarów, a zima wylądowała zaledwie na drugim miejscu (o całe 0,05°C zimniejsza, niż poprzednia), ale przynajmniej udało się osiągnąć najniższy dzienny globalny zasięg lodu morskiego.
Luty 2025 r. był trzecim najcieplejszym lutym w historii pomiarów prowadzonych od 1940 r. Średnia globalna temperatura powietrza wynosiła 13,36°C. To kolejny miesiąc, który był cieplejszy o ponad 1,5°C niż średnia z czasów przedprzemysłowych, czyli z lat 1850-1900 – a dokładniej dziewiętnasty taki miesiąc z ostatnich 20 zgodnie z danymi ERA5 przedstawianymi przez Copernicus Climate Change Service (C3S).
Niewiele poniżej rekordów
Ubiegły miesiąc był cieplejszy o 0,63°C od średniej z lat 1991-2020 dla lutego, czyli obecnej normy klimatycznej oraz o 1,59°C cieplejszy niż średnio w czasach sprzed rewolucji przemysłowej. Był również niewiele mniej ciepły od najcieplejszego lutego w historii pomiarów, kiedy średnia globalna temperatura wyniosła 13,54°C – rekord padł w lutym 2024 r.
Tegoroczna meteorologiczna zima (od początku grudnia 2024 r. do końca lutego 2025 r.) była drugą najcieplejszą w historii pomiarów – zaledwie o 0,05°C chłodniejszą niż rekordowo ciepła poprzednia zima 2023/2024. W tym roku średnia globalna temperatura z trzech zimowych miesięcy wyniosła 0,71°C powyżej średniej z lat 1991-2020.
Każdy z ostatnich 12 miesięcy był cieplejszy o ponad 1,5°C niż w czasach sprzed epoki przemysłowej.

Autor. C3S / ECMWF, źródło danych: ERA5
Rekord „na pocieszenie"
W ubiegłym miesiącu został pobity za to inny rekord. Dzienny globalny zasięg lodu morskiego osiągnął na początku lutego historyczne minimum i utrzymywał się poniżej poprzedniego rekordu – zaledwie z lutego 2023 r. – przez resztę miesiąca. Globalny zasięg lodu morskiego to zsumowany zasięg lodu w obu regionach polarnych.
W Arktyce w lutym lód morski osiągnął najniższy w historii zasięg dla lutego – o 8 proc. niższy niż średnia dla tego miesiąca. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, gdy osiąga minimum dla danego miesiąca. Nie jest to jednak minimum wszech czasów dla tego regionu, a lodu obecnie przybywa, ponieważ w marcu osiąga swoje roczne maksimum.
Antarktyczny lód morski w lutym 2025 r. osiągnął z kolei swój czwarty najniższy zasięg dla tego miesiąca – na poziomie 26 proc. poniżej średniej. Dzienny zasięg lodu morskiego mógł osiągnąć roczne minimum na tej półkuli pod koniec lutego. Jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to drugie najniższe minimum w zapisie satelitarnym. Potwierdzenie to będzie możliwe w najbliższych dniach.

Autor. C3S/ECMWF/EUMETSAT, źródło danych: EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.2
Jak powiedziała dr Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora C3S: „Luty 2025 r. kontynuuje serię rekordowych lub niemal rekordowych temperatur obserwowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jedną z konsekwencji cieplejszego świata jest topnienie lodu morskiego, a rekordowo lub prawie rekordowo niska pokrywa lodu morskiego na obu biegunach spowodowała, że globalna pokrywa lodu morskiego osiągnęła rekordowe minimum”.