Reklama

Wiadomości

Co Polacy sądzą o zakazie rejestracji aut spalinowych? Odpowiedź jest jasna

Fot. Pixabay

76 proc. Polaków nie popiera zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r., na co w połowie lutego zielone światło dał Parlament Europejski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla wp.pl.

Reklama

Portal przypomniał, że Parlament Europejski potwierdził w połowie lutego wcześniejszą decyzję instytucji unijnych o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Obostrzenia miałyby wejść w życie w 2035 roku.

Reklama

W sondażu zapytano respondentów, czy popierają decyzję PE w sprawie zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych. 76 proc. odpowiedziało, że nie (22,3 proc. badanych wskazało "raczej nie", a 53,7 proc. "zdecydowanie nie").

Czytaj też

Innego zdania jest ponad 15 proc. badanych, których ucieszyła decyzja PE. "Raczej tak" odpowiedziało 8,4 proc. pytanych, a 7 proc. wskazało "zdecydowanie tak".

Reklama

8,6 proc. respondentów nie miało w tej sprawie zdania.

Trochę inaczej rozkładają się wyniki, jeśli weźmie się pod uwagę tylko wyborców obozu rządzącego. Przeciw decyzji UE jest 84 proc. badanych, przy 5 proc. odpowiedzi "nie wiem". Wśród sympatyków partii opozycyjnych 65 proc. nie popiera zakazu, natomiast 13 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 lutego 2023 roku na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. as123

    "Przeciw decyzji UE jest 84 proc. badanych" Przecież wladze polskie to poparły. Po czym jedynie na poziomie retoryki lokalnej oszukują że były przeciwko. 1. . Rząd premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie klimatycznym COP 26 zadeklarował, że chce do 2035 r. skończyć ze sprzedażą aut z silnikami spalinowymi. 2.Przedstawiciele państw UE zgodzili się, aby od 2035 r. możliwa była rejestracja tylko samochodów zeroemisyjnych, podaje portal Deutsche Welle. Decyzja miała zapaść w nocy z wtorku na środę, 29 czerwca, w Luksemburgu podczas spotkania ministrów środowiska państw UE.

Reklama