Reklama

Wiadomości

Rosja będzie wykluczona z ważnej organizacji jądrowej? Warszawa apeluje

Fot. Pixabay

Ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej - dodała.

Reklama

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentowali Polskę w dwudniowych obradach 4-tego szczytu ministerialnego Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który w tym roku odbył się w chorwackim Zagrzebiu i zakończył się w czwartek.

Reklama

Jak poinformowało w piątkowym komunikacie MKiŚ, w czwartek - ostatniego dnia szczytu, minister Moskwa wzięła udział w panelu eksperckim, poświęconym Ukrainie. Resort przekazał, że "na międzynarodowym forum ponownie zaapelowała do wszystkich państw o wsparcie dla Ukrainy, a także jak najszybsze podjęcie skutecznych działań niezbędnych do całkowitego uniezależnienia państw od rosyjskich surowców energetycznych i rosyjskiej energii".

"Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej" - powiedziała Anna Moskwa, cytowana w piątkowym komunikacie. Dodała, że kolejne sankcje nałożone na Rosję powinny obejmować także sektor energetyki jądrowej.

Reklama

Szefowa MKiŚ podkreśliła, że Rosja celowo wykorzystuje obiekty energetyki jądrowej w Ukrainie, co jest niedopuszczalne.

"Apelujemy o podjęcie faktycznych działań od dawna, ponieważ nie można akceptować sytuacji, w której przedstawiciele tego państwa nadal biorą udział w międzynarodowych gremiach, które zajmują się światowym bezpieczeństwem jądrowym. Dlatego ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej" - podkreśliła minister Moskwa.

Jak zaznaczyła, kwestie związane z zapewnieniem regionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszej synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw z systemem Europy kontynentalnej mają szczególne znaczenie zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej, "zdeterminowanej rosyjską agresją na Ukrainę oraz presją polityczną i ekonomiczną, jaką rosyjski rząd stara się wywrzeć na krajach sąsiednich poprzez stosowanie energetyki jako broni".

Czytaj też

"W czasie wojny Ukraina zrobiła tak wiele w zakresie odbudowy systemu energetycznego i synchronizacji – dowiodła, że wszystko jest możliwe i to w krótkim czasie. Jeśli Europa chce być konkurencyjna, to ostatni rok pokazał nam, jak należy działać" – powiedziała.

Resort poinformował, że minister Moskwa spotkała się z mołdawskim ministrem energii Victorem Parlicovem. Jak dodała, Mołdawia jest kolejnym krajem, wobec którego Rosja wykorzystuje surowce energetyczne do wywierania presji politycznej i ekonomicznej.

"Polska od początku pomaga Mołdawii, mając na uwadze bardzo trudną sytuację sektora energetycznego, w jakiej znalazł się ten kraj w wyniku operacji wojskowych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Polska wspierała udaną synchronizację systemów elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z kontynentalną siecią europejską" – podkreśliła Anna Moskwa w rozmowie z mołdawskim ministrem energii.

Ministerstwo przekazało, że drugiego dnia obrad paneliści dyskutowali także o możliwościach zwiększenia odporności infrastruktury krytycznej na ataki fizyczne i cybernetyczne. Polskie stanowisko zaprezentował wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

4\. szczyt ministerialny Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej w Zagrzebiu odbywał się w dniach 1-2 marca.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama