Reklama

Klimat

Rekordowo wysokie temperatury w Wielkiej Brytanii. „Sytuacja bez precedensu”

Autor. Michael / Flickr

Upały po raz kolejny dały się we znaki… Brytyjczykom. Reuters informuje, że strażacy całą noc pracowali, aby ugasić liczne pożary, zaś kolejarze próbowali naprawić powyginane od wysokich temperatur tory. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Reklama

Brytyjskie służby meteorologiczne poinformowały, że wczoraj w miejscowości Coningsby (środkowa Anglia) odnotowano nowy rekord temperatury - 40,3°C. To pierwszy raz w historii, gdy na wyspach przekroczyła ona barierę 40°C. Dotychczasowy rekord z 2019 roku wynosił 38,7°C i we wtorek został pobity w… 34 miejscowościach.

Reklama

Londyńska straż pożarna była wzywana na pomoc zawrotne 2600 razy - średnia dzienna wynosi około 350. Był to dla niej, jak podaje Reuters, najbardziej pracowity dzień od czasu II wojny światowej.

Czytaj też

Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku służb medycznych, które otrzymywały 400 wezwań na godzinę. Chodziło głównie o trudności w oddychaniu, zawroty głowy oraz omdlenia.

Reklama

Problemy dosięgnęły także sektora transportowego - temperatura doprowadziła bowiem nie tylko do wyginania torów, ale również do uszkodzenia nawierzchni lotnisk oraz przerw w dostawach energii.

„Myślę, że dzisiaj przypominamy sobie o znaczeniu walki ze zmianami klimatu, ponieważ jest to niezwykłe, bezprecedensowe wydarzenie” – powiedział minister skarbu Simon Clarke, cytowany przez agencję.

Komentarze