Reklama

Klimat

Kerry: Żadnego rządu nie stać na transformację energetyczną, potrzeba więcej prywatnych pieniędzy

Autor. U.S. Institute of Peace / Flickr

John Kerry zaapelował do Chińczyków, aby wrócili do dwustronnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem uniknięcie globalnego kryzysu klimatycznego wymaga współpracy USA i ChRL. Niezbędne jest również włączenie się prywatnych firm.

Reklama

Kerry pełni funkcję specjalnego wysłannika Prezydenta USA ds. klimatu, a wcześniej był m.in. sekretarzem stanu USA w czasach Baracka Obamy.

Reklama

„Mam nadzieję, że prezydent Xi wróci do stołu, abyśmy mogli wspólnie pracować nad tym międzynarodowym zagrożeniem” - oświadczył Kerry, cytowany przez Reutersa. W jego przekonaniu współpraca największych gospodarek świata jest niezbędna dla przeciwdziałania zmianom klimatu.

Czytaj też

Agencja przypomina, że dialog Chin i USA został zawieszony w ubiegłym miesiącu. To odpowiedź Pekinu na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie.

Reklama

Przemawiając do grupy amerykańskich firm w Hanoi, Kerry wezwał również sektor prywatny do zwiększenia inwestycji w transformację energetyczną. Zwracał uwagę, że świat musi pilnie odejść od „brudnych” paliw kopalnych i przestawić się na źródła odnawialne. „Żaden rząd na świecie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby sfinansować transformację” - dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama