• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Fala ciepła w Pirenejach. Francuzi dostarczają narciarzom śnieg helikopterami

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Francuski kurort narciarski zdecydował się dostarczać helikopterami śnieg na swoje stoki. Te nadzwyczajne kroki wynikają z fali ciepła, jaka nawiedziła Pireneje.

Jak podaje BBC, w pirenejskim kurorcie Luchon-Superbagnères śnieg na niższe stoki zwozi się z wyższych partii gór za pomocą helikopterów. W ten sposób położone niżej trasy mają otrzymać około 50 ton śniegu.

Te nadzwyczajne kroki wynikają z fali ciepła, jaka nawiedziła ostatnio Pireneje. Temperatury wzrosły tam do poziomu 10 stopni Celsjusza. Naukowcy wiążą ją z antropogeniczną zmianą klimatu.

Lokalne władze twierdzą, że jest to opłacalna inwestycja, która przyczyni się do utrzymania etatów m.in. instruktorów narciarskich i operatorów wyciągów, a także utrzyma napływ turystów. Innego zdania jest cytowany przez BBC Bastien Ho z ugrupowania Europe Écologie Les Verts. Twierdzi on, że zamiast adapotować się do globalnego ocieplenia, ludzkość trawi energię na bezsensowne przedsięwzięcia dla elity, co tylko powiększa rozmiary katastrofy.

Komentarze