Reklama

Analizy i komentarze

Fale upałów już teraz uderzają w gospodarkę. Cierpi wiele branż

Budowa osiedla o zachodzie słońca
Autor. Envato elements / @antonpetrus

Każda fala upałów przynosi spowolnienie na budowach, ogranicza możliwości pracy rafinerii i zwiększa zapotrzebowanie na chłodzenie, co znacząco obciąża systemy energetyczne. Gorąco zmusza do reorganizacji pracy.

Jak pisze Reuters, jedną z najczęstszych reakcji pracodawców w USA na ekstremalne upały jest ograniczenie pracy. W szczególności dotyczy to pracowników fizycznych, w tym w branży budowlanej. To, co w standardowych warunkach zajmuje dwa dni, przy wysokich temperaturach może zająć trzy-cztery ze względu na konieczność przerw – ocenił Art Hogan , główny strateg rynkowy w B. Riley Wealth. Przesuwa się także rozpoczęcie i zakończenie dnia pracy.

Niezależne od branży, w czasie upałów produktywność pracowników spada , nawet tych pracujących w pomieszczeniach. To samo dotyczy uczniów w szkołach. Międzynarodowa Organizacja Pracy w 2019 r. prognozowała, że do 2030 r. ekstremalne upały mogą zmniejszyć liczbę przepracowanych godzin na całym świecie o ponad 2 proc. To równowartość 80 mln pełnoetatowych miejsc pracy. Skutki stresu cieplnego w pracy będą generować koszty w wysokości nawet  2,4 bln USD w porównaniu z 280 mld USD w 1995 r. ( s. 13 ).

Czytaj też

Jak upał wpływa na poszczególne branże?

Rafinerie są w stanie przetwarzać ropę nawet przy wysokich temperaturach, ale ich wydajność spada – po prostu trudniej jest schłodzić podgrzany w procesie przetwórczym produkt. Powyżej 38°C na zewnątrz wydajność może spaść nawet o 15 proc. Utrudnione jest też prowadzenie prac konserwacyjnych. Może to się przekładać na wzrost cen paliw, co jest szczególnie problematyczne w okresie letnim, gdy podróżujemy więcej. Według szacunków firmy Macquarie Group ekstremalne warunki pogodowe powodują utratę od 1,5 do 2 proc. przerobu rafineryjnego rocznie.

Upały wpływają też na handel detaliczny – przede wszystkim zwiększa się popyt na dostawy produktów zamówionych online. Amazon deklaruje , że dostosowuje trasy tak, aby przy ekstremalnych temperaturach dać kierowcom więcej czasu na ochłodzenie się i rzekomo oferuje kierowcom chłodziarki do napojów w samochodach dostawczych. Za to pojawiły się doniesienia o tym, że w magazynie Amazona w Indiach wymuszono na pracownikach magazynu zobowiązanie się do nierobienia przerw – w tym na wodę lub toaletę – dopóki nie osiągną targetu. Amazon India przyznał się do uchybień w zakresie bezpieczeństwa, podkreślając, że była to inicjatywa jednego z pracowników.

Podczas upałów kłopoty napotyka też sektor transportu. Koleje mogą zmniejszać prędkość pociągów z obawy, że wysoka temperatura zdeformuje tory, co z kolei naraża tabor na uszkodzenie. Także w asfalcie łatwo tworzą się koleiny , co może wpływać na wypadki komunikacyjne. Upał może też utrudniać lub wręcz uniemożliwić start samolotom – ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość, a samoloty mają mniejszą siłę nośną. Może więc dochodzić do opóźnień lub konieczności częściowego rozładunku samolotu, co oczywiście wywołuje zmiany w całym harmonogramie pracy lotniska, zwiększając chaos. „Jest to fizyczne ograniczenie związane z gęstością powietrza i nie ma na to wielu bezpośrednich rozwiązań technologicznych” – mówił Ethan Coffel z Uniwersytetu Syracuse. Upały potrafią powodować nawet więcej opóźnień niż mrozy.

Reklama

Nie trzeba chyba przypominać, że długotrwałe upały, związane z nimi susze, gwałtowne burze i powodzie błyskawiczne obniżają produktywność rolnictwa. Do tego dochodzi problem z pracą ludzi na zewnątrz – przykładowo w Kalifornii winogrona są uprawiane ręcznie.

Cierpią także firmy technologiczne. Upał sprawia, że chłodzenie serwerów i centrów danych wymaga jeszcze więcej energii, niż zazwyczaj – a to już w standardowych warunkach są wysoce energochłonne procesy.

Ile to wszystko kosztuje?

Dane zebrane w Stanach Zjednoczonych wskazują, że przy wysokich temperaturach wzrost gospodarczy spowalnia : „roczny wzrost PKB spada o 0,15 do 0,25 punktu procentowego na każdy 1 stopień Fahrenheita (około 0,5°C), o który średnia temperatura letnia w danym stanie była wyższa od normy”. Europejska Agencja Środowiska ( EEA ) oszacowała, że tylko w latach 1980-2000 fale upałów spowodowały koszty w wysokości nawet 71 mld USD w 32 państwach europejskich.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze