Reklama

Klimat

Afrykański biznes: potrzebujemy więcej środków na transformację energetyczną

Autor. Green Prophet / Flickr

Przejście Afryki na czystsze paliwa wymaga zwiększenia bezpośredniego finansowania projektów - uważa cytowany przez Reutersa dyrektor generalny African Rainbow Energy & Power.

Reklama

Zdaniem menadżera tylko Republika Południowej Afryki musi „dodać” do swojego systemu ponad 50 tysięcy MW nowych mocy - w większości ze źródeł odnawialnych.

Reklama

To niezbędne, ponieważ jak zauważa agencja, ten najbardziej uprzemysłowiony kraj na Czarnym Lądzie, zmaga się w tym roku z rekordowymi przerwami w dostawach energii elektrycznej. Jego system jest w ponad 70% oparty na elektrowniach węglowych, które mają poważne problemy z zaspokojeniem popytu.

Czytaj też

Między innymi w odpowiedzi na wyzwania związane z wytwarzaniem oraz polityką klimatyczną, rząd RPA ogłosił wart 84 mld dol. plan transformacji energetycznej. W perspektywie 2031 roku udział węgla ma spaść do 38%

Reklama

Niestety, jak wskazuje Reuters, pomimo licznych obietnic ze strony rozwiniętych krajów, dotychczasowe bezpośrednie wpływy finansowe na projekty w Afryce są raczej niewielkie. Pojawiają się także ograniczenia w pozyskiwaniu kapitału.

Reklama

Komentarze

    Reklama