Reklama

Portal o energetyce

KE będzie rozmawiać z Rosją o budowie Nord Stream II

Dzisiaj w Wiedniu odbędzie się spotkanie Maroša Šefčoviča - wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej - z Aleksandrem Nowakiem oraz Aleksiejem Millerem. Wedle zapowiedzi, rozmowy mają dotyczyć szeroko rozumianej współpracy w sektorze energetycznym - zarówno w kontekście budowy Nord Stream II, czy Turkish Stream, jak i np. synchronizacji działania systemów elektroenergetycznych.

„Nagromadziło się wiele kwestii, które powinny zostać omówione. Najważniejsze z nich to oczywiście zabezpieczenie zimowego tranzytu gazu przez Ukrainę oraz nasze plany rozwoju infrastruktury przesyłowej - w tym rozbudowa Nord Stream. Ponadto, w dalszym ciągu chcielibyśmy realizować projekt Turkish Stream, który jest jeszcze w fazie negocjacji - wiele zależy tutaj od stanowiska Komisji Europejskiej. To spotkanie powinno dać nam wskazówki dotyczące planów w Europie Środkowej i Południowo - Wschodniej.” - powiedział rosyjski minister energetyki w wywiadzie telewizyjnym. 

Wypowiedź Aleksandra Nowaka uzupełnił nieco Maroš Šefčovič, stwierdzając: „Chcemy wysłuchać, co strona rosyjska ma do powiedzenia na temat Nord Stream II. (…) Musimy przedyskutować ten projekt, ponieważ dowiedzieliśmy się o nim tydzień temu.” Słowak podkreślił równocześnie, że „prawo musi być przestrzegane”, co oznacza, że rozmowy obejmą kwestie związane z wpływem trzeciego pakietu energetycznego na całe przedsięwzięcie. To pozytywny prognostyk z punktu widzenia krajów dążących do zablokowania tej szkodliwej i skrajnie upolitycznionej inwestycji.

Jeżeli chodzi o Turecki Potok, to właściwie jego realizacja nie została jeszcze oficjalnie skonsultowana na poziomie Rosja - UE, niemniej jednak wiceprzewodniczący KE już kilka razy wyrażał swój sceptycyzm, co do tego projektu, opowiadając się równocześnie za utrzymaniem tranzytowego statusu Ukrainy. Podkreślał również, że dostrzega, iż jest on kontynuacją idei South Stream, a więc powinien zostać objęty europejskimi przepisami regulującymi rynek gazu.

Wiceszef Komisji Europejskiej wspomniał, że zamierza również poruszyć temat mechanizmów pomocy finansowej dla Ukrainy, które miałyby umożliwić zakup rosyjskiego gazu - stanowiącego element przygotowań do nadchodzącej zimy. „Pracujemy nad tym już od kilku miesięcy. Pomoc opiera się na współpracy pomiędzy KE, Bankiem Światowym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym”. - wyjaśnił Słowak, wyrażając równocześnie nadzieję, że trójstronne porozumienie (UE - Ukraina - Rosja) zostanie zawarte po spotkaniu zaplanowanym na koniec września.

Zobacz także: Gazowe porozumienie Niemiec i Rosji uderza w Europę Środkową

Zobacz także: Rosja wstrzyma budowę gazociągu Turkish Stream?

Reklama

Komentarze

    Reklama