• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Jasiński: Państwo powinno wspierać narodowe czempiony [Krynica 2016]

  • Fot. blogcim.wordpress.com

Zdaniem prezesa PKN Orlen, Wojciecha Jasińskiego, jednym z warunków, od których zależy sukces polskich przedsiębiorstw w rywalizacji z zagranicznymi konkurentami, jest opracowanie mechanizmów, które pozwolą na udzielanie im systemowego wsparcia przy równoczesnym poszanowaniu regulacji unijnych.

Panel "Polskie globalne czempiony" otworzyła premier Beata Szydło, która podkreślała, że priorytetem jej rządu jest stymulowanie rozwoju sektora gospodarczego w myśl filozofii: „Aby małe przedsiębiorstwa stawały się średnimi, średnie dużymi, a duże dokonywały skutecznej ekspansji na rynki zagraniczne”. Szefowa rządu mocno podkreśliła rolę sektora MSP w budowaniu łańcucha wartości polskiej gospodarki. 

Prezes największej polskiej firmy, PKN Orlen, zwrócił uwagę, że musimy, jako państwo, nauczyć się łączyć wsparcie dla rodzimych firm z regulacjami europejskimi. Jego zdaniem niezwykle istotne w procesie ekspansji czempionów na rynki globalne jest prowadzenie odpowiedniej polityki przez rządzących i świadomość załogi (w tym kierownictwa) o słuszności takich działań. Zdaniem prezesa Jasińskiego „Jest to potrzebne krajowej gospodarce, której Orlen powinien służyć i równocześnie powinien korzystać z jej zasobów - to sprzężenie zwrotne”.

Prezes krytycznie odniósł się do polityki gospodarczej realizowanej w poprzednich latach: „Do około 2005 roku uważało się w Polsce, że rząd i administracja w ogóle nie powinny interesować się biznesem. (…) nas wychowano w przekonaniu, że nie powinniśmy tego robić” - klarował. Tymczasem, w jego opinii światowa gospodarka nie zna przypadku, w którym firma stała się globalną bez jakiegokolwiek wsparcia na szczeblu państwowym.

Zobacz także: Prywatyzacja Rosnieftu w 2016 roku. Sprzedaż Basznieftu odroczona

Zobacz także: Orlen sięgnie po azerską ropę? „Rosjanie zaniepokojeni działaniami Ukrainy”

Komentarze