Gaz
Iran: "Zamierzamy eksportować do Polski ropę naftową i LNG"
Po zniesieniu zachodnich sankcji Iran zamierza eksportować do Polski ropę naftową oraz skroplony gaz ziemny - poinformował minister Bijan Namdar Zanganeh, który w Teheranie spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Zaproponował on również, aby zakup „czarnego złota” był pierwszym etapem „nowej ery” w stosunkach pomiędzy obydwoma państwami.
„Polska zadeklarowała gotowość do współpracy z Iranem na różnych polach w sektorze energetycznym. Tamtejsze rafinerie były modernizowane i posiadają zdolność do przetwarzania irańskiej ropy” - powiedział Bijan Namdar Zanganeh. Z wypowiedzi ministra wynikało, że w negocjacyjnej agendzie znalazła się również kwestia zakupu skroplonego gazu ziemnego. W jego opinii eksport LNG do naszego kraju rozpocznie się po zakończeniu ostatnich prac związanych z terminalem w Świnoujściu.
Przypomnijmy, że wicepremier Janusz Piechociński przewodniczył misji gospodarczej, która w dniach 25 - 27 września przebywała z wizytą w Iranie. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskich firm zainteresowanych nawiązaniem bliższej współpracy z „krajem ajatollahów”. Znalazły się wśród nich oczywiście koncerny energetyczne, o których wicepremier wspominał niespełna miesiąc temu podczas konferencji „Go Iran”: „Możemy realizować wspólne projekty m.in. z zakresu infrastruktury gazociągowej oraz ropociągowej, jak również w sektorze wydobywczym, w tym paliwowym”. Dodał, że rodzime przedsiębiorstwa są także gotowe zaangażować się w działania na rzecz dostaw maszyn i urządzeń górniczych.
Warto nadmienić, że Bijan Namdar Zanganeh nie mylił się mówiąc, iż polskie rafinerie posiadają możliwości technologiczne pozwalające na przetwarzanie irańskiej ropy. W synergii z możliwościami przeładunkowymi gdańskiego naftoportu otwiera to pewne możliwości dywesyfikacyjne - nabierające szczególnego znaczenia w kontekście doniesień Defence24.pl na temat trudności, jakie mogą pojawić się podczas negocjacji nowego kontraktu PKN Orlen z Rosnieftem.
Godnym odnotowania jest również fakt, że inny państwowy potentat - PGNiG - podpisał kilka miesięcy temu memorandum z Iranian Oil Company, które dotyczy współpracy na złożach ulokowanych wokół wysp Lavan. W ramach spółki funkcjonuje także specjalny zespół, którego zadaniem jest wskazywanie oraz analiza najbardziej perspektywicznych projektów, które mogłyby być realizowane w kooperacji z Teheranem.
Zobacz także: Iran przygotował 45 projektów energetycznych - szansa dla polskich spółek?
Zobacz także: Piechociński: Możliwa współpraca z Iranem w sektorze energetycznym