Reklama

Portal o energetyce

Piechociński: Możliwa współpraca z Iranem w sektorze energetycznym

Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego polskie firmy mogą z powodzeniem realizować wspólne przedsięwzięcia z irańskimi – szczególnie w szeroko rozumianym sektorze energetycznym. Takie konkluzje płyną z konferencji „Go Iran”, która odbyła się 31 sierpnia br. w Warszawie.

,,Chciałbym zachęcić nasze firmy do współpracy przemysłowej, inwestycyjnej i handlowej z Iranem. Jest to kraj o jednym z największych potencjałów rozwojowych na Bliskim Wschodzie (…) Możemy realizować wspólne projekty m.in. z zakresu infrastruktury gazociągowej oraz ropociągowej, jak również w sektorze wydobywczym, w tym paliwowym” – powiedział wicepremier, dodając równocześnie, że rodzime przedsiębiorstwa są także gotowe zaangażować się w działania na rzecz dostaw maszyn i urządzeń górniczych.

Warto wspomnieć w tym kontekście, że państwowy potentat PGNiG już jakiś czas temu zintensyfikował swoje kontakty z Teheranem – 10 maja azerska agencja informacyjna Trend podała, że doszło nawet do podpisania memorandum z National Iranian Oil Company, które dotyczy kooperacji na złożach ulokowanych wokół w wysp Lavan. Ponadto, w połowie sierpnia wiceprezes spółki, Zbigniew Skrzypkiewicz, poinformował, że w ramach grupy funkcjonuje specjalny zespół, złożony z osób mających doświadczenie w relacjach  z ,,krajem ajatollahów”, który odpowiada za badanie potencjalnych obszarów współpracy. Godnym odnotowania jest również fakt, że polskie rafinerie posiadają technologie umożliwiające przetwarzanie irańskiej ropy, co w synergii z gdańskim naftoportem otwiera pewne możliwości dywersyfikacyjne – jest to szczególnie istotne w kontekście ostatnich doniesień Defence24.pl na temat trudności, jakie mogą wiązać się z podpisaniem nowego kontraktu na dostawy ,,czarnego złota” pomiędzy PKN Orlen a Rosnieftem.

Resort gospodarki prowadzi wieloaspektowe działania mające na celu udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom, które dążą do nawiązania lub rozwijania relacji biznesowych z Iranem. Należy do nich wspomniany program ,,Go Iran”, obejmujący m.in. organizację konferencji (odbyła się ona 31 sierpnia) oraz Polsko – Irańskiego Forum Biznesu w Teheranie, a także konsultacje międzyrządowe, czy wspomnianą już misję. Część prac jest realizowana w kooperacji z Krajową Izbą Gospodarczą, która w 2000 roku podpisała porozumienie z Iran Chamber of Commerce, Industry and Mines, odnowione w roku 2008. KIG niemal co roku organizuje misję gospodarczą do Iranu – ostatnia odbyła się w maju 2014 roku przy okazji wizyty na targach Oil and Gas w Teheranie. Następna będzie miała miejsce 25 – 27 września br. ,,Liczymy, że podpisanie umowy o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Iranem doprowadzi  do dalszego zacieśnienia współpracy we wszystkich sektorach gospodarki” – podkreśla Janusz Piechociński, który pokieruje naszą delegacją.

Zobacz także: PGNiG będzie wydobywać irańską ropę. Surowiec trafi do Polski?

Zobacz także: Iran przygotował 45 projektów energetycznych - szansa dla polskich spółek?

Reklama

Komentarze

    Reklama