• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Zarząd KGHM podpisał ze związkami zawodowymi porozumienie ws. podwyżek

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Podwyżkę pensji o 6 proc. dla wszystkich pracowników KGHM zakłada podpisane w środę porozumienie pomiędzy zarządem miedziowej spółki a związkami zawodowymi - poinformował prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Prezes cytowany w komunikacie przesłanym PAP podkreślił, że propozycja 6-procentowego wzrostu wynagrodzeń od stycznia 2020 r. została jednogłośnie przyjęta przez działające w KGHM związki zawodowe.

Chludziński dodał, że porozumienie oznacza, iż pracownik może zyskać miesięcznie nawet 550 zł, nie licząc nagrody rocznej. "Co warte podkreślenia, porozumienie podpisały wszystkie centrale związkowe KGHM" – powiedział. 

Porozumienie zakłada również m.in. zwiększenie podstawy wymiaru dodatków za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych, czy korzystniejszy sposób naliczania dodatkowego urlopu. Zwiększono też kwoty dodatków ratowniczych dla strażaków. 

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych w oparciu m.in. o największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Koncern posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi wynoszą 22,7 milionów ton.

Koncern zatrudnia w sumie ponad 34 tys. osób.

Według opublikowanych w styczni założeń budżetu na 2020 r., KGHM zamierza wyprodukować w tym roku 563 tys. ton miedzi elektrolitycznej. Sprzedaż miedzi płatnej ma wynieść 566 tys. ton, w tym miedzi w koncentracie 5 tys. ton. Produkcja srebra w koncentracie i srebra metalicznego ma wynieść po ok. 1,5 tys. ton.(PAP)

Komentarze