Reklama

Górnictwo

W styczniu kopalnie wydobyły i sprzedały o pół mln ton węgla więcej niż w grudniu

Po rekordowo niskim miesięcznym wydobyciu węgla w grudniu ub. roku, w styczniu br. polskie kopalnie wydobyły i sprzedały ok. 5,3 mln ton węgla kamiennego, ok. pół miliona ton więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W poniedziałek Agencja opublikowała dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w pierwszym miesiącu tego roku.

Osiągnięte w styczniu wskaźniki są zauważalnie wyższe od grudniowych, kiedy polskie górnictwo zanotowało najniższe miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla, rzędu 4,7 mln ton. Najwyższe ubiegłoroczne wydobycie zanotowano w październiku, kiedy kopalnie wyprodukowały ponad 5,8 mln ton węgla.

Zanotowane w styczniu 2019 r. wyniki są porównywalne do osiągniętych w tym samym okresie roku 2018, kiedy wielkość wydobycia węgla wyniosła niespełna 5,2 mln ton, a jego sprzedaż przekroczyła 5,3 mln ton.

Podobnie jak przed rokiem, również w styczniu br. wielkość sprzedaży węgla (5 mln 336,6 tys. ton) była nieco wyższa od wielkości wydobycia w tym czasie (5 mln 271,3 tys. ton).

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu stycznia br. ARP szacuje na ponad 2,2 mln ton, wobec niespełna 2,4 mln ton miesiąc wcześniej i blisko 1,5 mln ton przed rokiem. Oznacza to, że stan zapasów pod koniec stycznia był o ponad 700 tys. ton wyższy niż w tym samym okresie 2018 r.

W końcu stycznia br. polskie kopalnie zatrudniały 83,2 tys. pracowników.

W ub. tygodniu katowicki oddział ARP opublikował także dane dotyczące cen polskiego węgla energetycznego w styczniu br. Wynika z nich, że w pierwszym miesiącu tego roku ceny węgla dla energetyki wzrosły wobec grudnia ub. roku o blisko 5,4 proc., a wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa spadła w odniesieniu do poprzedniego miesiąca o 3,5 proc. W styczniu węgiel dla energetyki był o ponad 12,3 proc. droższy niż rok wcześniej, a w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 4,1 proc.

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki wyniosła w styczniu br. 254,77 zł wobec 241,76 zł za tonę w grudniu ub. roku, a indeks cen węgla dla ciepłownictwa osiągnął w styczniu br. wartość 300,91 zł za tonę wobec 311,66 zł za tonę w grudniu ub. roku.

Pierwszy miesiąc roku przyniósł natomiast spadki międzynarodowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W styczniu br. miesięczna wartość indeksu DES ARA zmalała o 5,9 proc. w porównaniu do grudnia 2018 r. i wyniosła 81,98 USD za tonę. To ponad 15 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Polskie styczniowe indeksy w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 79,21 USD za tonę dla węgla przeznaczonego do energetyki oraz 84,21 USD za tonę dla węgla na rynek ciepłowniczy.

Źródło:PAP

Komentarze