Reklama

Górnictwo

Wiceminister Energii: kopalnia Sośnica broni się ekonomicznie

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Kopalnia Sośnica w Gliwicach ma dodatnie wyniki finansowe i „broni się ekonomicznie”, spełniając tym samym kluczowy warunek dalszego działania - ocenił w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który będzie rekomendował, by zakład pozostał w strukturach PGG.

Sośnica została wymieniona w załączniku do dokumentu z listopada 2016 r., którym Komisja Europejska notyfikowała pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego górnictwa - jako kopalnia do potencjalnego przekazania do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Zakład, który w 2015 r. przyniósł największą stratę w PGG, podjął realizację programu naprawczego, osiągając w ubiegłym i obecnym roku rentowność. Polska Grupa Górnicza zapowiadała, że decyzje dotyczące przyszłości Sośnicy zapadną po analizie wyników za pierwsze półrocze 2018 r. oraz prognoz. Jak mówił w poniedziałek w Katowicach wiceminister Tobiszowski, wyniki kopalni są dobre.

"Jeśli chodzi o Sośnicę wyniki są pozytywne, ona się broni ekonomicznie, a to był kluczowy warunek, który otrzymaliśmy od Komisji Europejskiej - że jeśli kopalnia Sośnica będzie bronić się ekonomicznie, to wtedy pozostawiamy ją jako funkcjonującą kopalnię. I ten warunek jest spełniany" - powiedział PAP wiceminister, potwierdzając, że resort energii zna już wyniki zakładu za okres od początku roku niemal do końca czerwca.

"Są to pozytywne informacje: wynik jest dodatni i na dzisiaj nie ma zagrożeń, które by mogły się pojawiać" - dodał wiceminister, zastrzegając, że w górnictwie, gdzie zawsze trwa "walka z naturą", nigdy nie można wszystkiego jednoznacznie przewidzieć. "Ale jestem w miarę spokojny i jakbym miał dzisiaj odpowiadać, to na pewno będę rekomendował - tak jak to robiłem w zeszłym roku - aby kopalnia Sośnica została w Polskiej Grupie Górniczej. I myślę, że tak to chyba będzie" - zapewnił Tobiszowski, zastrzegając, że formalnie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w tej sprawie.

Jak mówił, około 12 lipca planowane jest - m.in. na ten temat - spotkanie zarządu PGG i przedstawicieli resortu energii ze stroną społeczną PGG. "Wtedy wyznaczymy sobie termin - myślę, że do września - aby Sośnica stała się przedmiotem rozmowy" - wskazał wiceszef resortu energii. Pozostawienie kopalni w PGG wymaga rozmów z Komisją Europejską.

W ub. roku PGG podała, że "ostateczna decyzja dotycząca funkcjonowania KWK Sośnica w strukturach PGG podjęta zostanie po pierwszym półroczu 2018 r. i uzależniona będzie od osiąganych wyników ekonomicznych oraz oceny warunków technicznych (...) stanowiących podstawę dla uznania kopalni jako trwale rentownej". Przed kilkoma tygodniami prezes PGG Tomasz Rogala potwierdził dobre wyniki kopalni, oraz że decyzja o jej przyszłości zapadnie po analizie wyników i prognoz.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama