Reklama

Wiadomości

Rada Nadzorcza JSW odwołała Wojciecha Kałużę. Był wiceprezesem ds. rozwoju

Fot. JSW
Fot. JSW

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała w środę Wojciecha Kałużę ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju. Jego obowiązki przejął prezes JSW Tomasz Cudny - podała w środę firma w raporcie bieżącym.

Reklama

„Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA informuje, że dnia 3 stycznia 2024 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały w sprawie: odwołania z dniem dzisiejszym ze składu Zarządu Spółki (…) Wojciecha Kałuży ze stanowiska Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju JSW XI kadencji” - napisano w raporcie bieżącym.

Reklama

Dodano, że druga uchwała rady nadzorczej dotyczy powierzenia Tomaszowi Cudnemu pełnienia obowiązków zastępcy prezesa zarządu JSW ds. rozwoju od dnia 3 stycznia 2024 r. do dnia powołania osoby na to stanowisko. Przypomniano, że Tomasz Cudny w tym okresie pozostaje również prezesem JSW.

Wojciech Kałuża objął funkcję wiceprezesa JSW ds. rozwoju 15 grudnia 2022 r. 21 listopada 2022 r. Kałuża złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka woj. śląskiego, kilka godzin po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku regionu.

Reklama

Czytaj też

Marszałek regionu Jakub Chełstowski utworzył wówczas klub „Tak! Dla Polski” i z trójką innych dotychczasowych radnych PiS głosował z dotychczasową opozycją, m.in. wybierając nowego przewodniczącego sejmiku i nowy zarząd województwa (marszałek zachował stanowisko).

W wyborach samorządowych pięć lat temu Wojciech Kałuża, który wcześniej był m.in. radnym i wiceprezydentem Żor, skąd pochodzi, został wybrany radnym woj. śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się na porozumienie z PiS, co dało tej partii czteroletnią władzę w regionie, a jemu stanowisko wicemarszałka.

Kałuża w latach 2018-22 był wicemarszałkiem woj. śląskiego, sprawującym nadzór nad departamentami rozwoju i transformacji regionu, gospodarki i współpracy międzynarodowej, a także turystyki oraz sportu. „Posiada doświadczenie zarówno w administracji publicznej i samorządowej, jak również bogate doświadczenie menadżerskie w przedsiębiorstwach komercyjnych” – pisała JSW w raporcie informującym w grudniu 2022 r. o objęciu przez niego stanowiska.

Czytaj też

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na wakujące wówczas stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju JSW opublikowała 1 grudnia 2022 r. Zgłoszenia kandydatów były przyjmowane do 9 grudnia, a 15 grudnia Kałuża objął nową funkcję.

W ostatni piątek, 29 grudnia ub. roku, szefowa nowoutworzonego Ministerstwa Przemysłu (które kieruje działem administracji rządowej „gospodarka złożami kopalin”) na swojej pierwszej konferencji prasowej w Katowicach sygnalizowała, że „w chwili obecnej trwają zmiany kadrowe w spółkach węglowych”.

Odnosząc się do kwestii nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, w tym węglowymi, sprawowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Czarnecka precyzowała, że to szef MAP (Borys Budka - PAP) obecnie dokonuje w nich zmian poprzez zwoływanie walnych zgromadzeń i rad nadzorczych.

Pytana o przegląd kadr - także w spółkach górniczych - pod kątem zatrudniania osób z klucza politycznego, minister przemysłu odpowiedziała, że „oczywiście będziemy się zajmować wszelakimi kwestiami, m.in. nominatów”. „Natomiast co do kwestii personalnych, to odpowiedzialne za zrobienie stosownych konkursów jest Ministerstwo Aktywów Państwowych” - powtórzyła Czarnecka.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama