Reklama

Wiadomości

Protest górników przed MKiŚ. Nie chcą zmian w normach dla węgla

Autor. WZZ Sierpień 80 KWK Murcki-Staszic / Facebook

Podczas protestu górnicy wysłali delegację na rozmowy do MKiŚ. Ich przedstawiciele mają przekazać resortowi swoje postulaty.

W piątek o godz. 12 rozpoczął się protest górników przed budynkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Poza górniczymi związkowcami na miejscu zjawili się także przedstawiciele rolników czy branży hutniczej. Związki sprzeciwiają się wprowadzeniu zaostrzonych norm dla węgla, który ma być sprzedawany dla gospodarstw domowych. Ich sprzeciw nie ustał nawet po zmianach w projekcie rozporządzenia dotyczącego norm węgla.

Rafał Jedwabny z Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80«” przekonywał protestujących, że tak naprawdę rząd chce w miejsce polskiego węgla sprowadzać „rosyjski albo kazachski”, bo tylko surowiec z tych kierunków spełni nowe normy. Około godziny 13.30 delegacja górników spotkała się z wiceministrem klimatu Krzysztofem Bolestą (pilotuje prace nad projektem rozporządzenia) oraz rzecznikiem ministerstwa Hubertem Różykiem.

Nowe normy dla węgla. O co chodzi górnikom?

11 czerwca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło skorygowaną propozycję odnośnie projektowanych przepisów dot. norm dla węgla. Wcześniejszy projekt rozporządzenia MKiŚ ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych był krytykowany przez branżę. O wycofanie również najświeższego projektu wniosły związki zawodowe.

Reklama

W przedstawionych 11 czerwca propozycjach dot. norm jakości węgla m.in. wydłużono terminy, w których miałyby zacząć obowiązywać pierwsze zmiany parametrów jakościowych paliw oraz nazwy paliw z 1 września 2024 r. do 1 grudnia 2024 r.

Wydłużono też terminy końcowe, od kiedy obowiązywałyby normy dla węgla, który nie jest przeznaczony dla klasowych urządzeń grzewczych: dla paliw z przeróbki termicznej węgla brunatnego z 30 czerwca 2025 r. na 30 czerwca 2027 r., dla węgla kamiennego sortymentu kostka, orzech, groszek z 30 czerwca 2029 na 30 czerwca 2031 r. Dla węgla kamiennego sortymentu miał, termin wycofania go miałby pozostać bez zmian – 30 czerwca 2029 r.

Czytaj też

Złagodzono też parametry dotyczące zawartości siarki, popiołu i wilgoci oraz wartości opałowej paliw stałych z zastrzeżeniem, że dla paliwa z obróbki termicznej węgla kamiennego zaostrzono parametry siarki i wartości opałowej.

Reklama

Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem MKiŚ od 1 lipca 2029 r. miałby obowiązywać zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla. Dopuszczone do obrotu miałyby być paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

W ocenie skutków regulacji do projektu podkreślono m.in., że wejście w życie rozporządzenia pozwoli pozyskać środki w ramach KPO na działania mające na celu poprawę jakości powietrza, w tym na działania ujęte w ramach programu Czyste Powietrze.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama