Reklama

Wiadomości

Premier Czech: Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów

Fot. Kopalnia Turów / Unsplash
Fot. Kopalnia Turów / Unsplash

Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów - powiedział we wtorek agencji CTK premier Czech Petr Fiala. Zareagował tak na informację Czeskiej Służby Geologicznej (CGS), że mimo postawionej podziemnej ściany, wody gruntowe wciąż wypływają z Czech do polskiej kopalni.

Reklama

Budowa podziemnej ściany jest jednym ze środków przewidzianych w umowie między rządami Czech i Polski, podpisanej w lutym ubiegłego roku. Jej istnienie premier uznał za najlepsze możliwe rozwiązanie dla Czech i ludzi mieszkających w pobliżu granicy.

Reklama

Dyrektor CGS Zdenek Venera poinformował w poniedziałek, że dane z czterech odwiertów monitorujących ścianę po polskiej stronie potwierdziły jej funkcjonalność. Poziom w najbliższych odwiertach wzrósł z 0,63 metra do 4,17 metra. Jednak po czeskiej stronie woda nadal się cofa.

Czytaj też

„Od początku było jasne, że jakikolwiek pozytywny wpływ podziemnej bariery uszczelniającej na terytorium Czech będzie opóźniony. Oczywiście chcemy to zweryfikować za pomocą zaktualizowanego modelu hydrogeologicznego do czerwca 2024 r." - powiedział Fiala.

Reklama

Premier Czech ocenił, że Polska przestrzega porozumienia w sprawie wydobycia w kopalni Turów. Dodał, że niektóre organizacje i osoby od początku sprzeciwiały się czesko-polskiej umowie, dlatego nie jest zaskakujące, że próbują ją teraz unieważnić. Takie stanowisko zajmują aktywiści ekologiczni z Polski, Czech i Niemiec. Od początku twierdzili, że ściana znajduje się w złym miejscu i nie zapobiegnie odpływowi wody.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama