Reklama

Wiadomości

Rekordowa temperatura wody w Morzu Śródziemnym

Autor. Pixabay

Woda w Morzu Śródziemnym osiągnęła nienotowaną wcześniej temperaturę 30 stopni Celsjusza - podał we wtorek Instytut Badań Morskich w Barcelonie (ICM).

Reklama

W przekazanym mediom komunikacie przedstawiciel ICM Justino Martinez poinformował, że rekord temperatury zanotowano w poniedziałek w kilku miejscach Morza Śródziemnego zlokalizowanych pomiędzy Sycylią a Neapolem. To o 4 stopnie Celsjusza więcej niż najwyższa notowana tam temperatura wody.

Reklama

Hiszpański naukowiec dodał, że wynik ten będzie musiał zostać jeszcze potwierdzony systemem badawczym Copernicus, czyli unijnym programem obserwacji Ziemi.

Martinez wyjaśnił, że ICM uśrednia temperaturę wody w ciągu dnia, dlatego za oficjalny poziom poniedziałkowej temperatury wody w Morzu Śródziemnym uznane zostanie najprawdopodobniej 28,4 st. C, co również jest rekordem.

Reklama

Dotychczas najwyższą zanotowaną w tym akwenie temperaturą wody było 28,2 st. C, którą w 2003 r. potwierdzono programem Copernicus.

Według naukowców z barcelońskiego ICM głównym powodem rekordowych temperatur wody w Morzu Śródziemnym jest utrzymująca się nad południową Europą fala ponad 40-stopniowych upałów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama