Reklama

Wiadomości

JSW zapowiada optymalizację kosztów. Jednocześnie zarząd spółki chce zabezpieczyć przyszłe wydobycie

Fot. JSW
Fot. JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza optymalizować koszty i nakłady inwestycyjne - mówili w środę przedstawiciele jej zarządu. W pierwszym kwartale tego roku wydatki na inwestycje w grupie JSW wzrosły w ujęciu gotówkowym o ponad 12 proc. wobec ostatniego kwartału ub. roku.

We wtorek JSW przedstawiła swoje wyniki za I kw. 2024 r. Spółka zanotowała 9,7 mln zł straty netto, wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe) za I wyniósł 532,1 mln zł, przychody ze sprzedaży 3,415 mld zł, a zysk brutto ze sprzedaży sięgnął 298,1 mln zł. Spółka wyjaśniała przy tym, że wpływ na te wyniki miały m.in. wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł w I kw. br. oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln zł.

Reklama

W I kw. br. spółka wyprodukowała 3 122,9 tys. ton węgla, wobec 3 388,5 tys. ton w IV kw. 2023 r. (spadek o 7,5 proc.). W tym produkcja węgla koksowego, na którego produkcji koncentruje się JSW, wyniosła 2 659,3 tys. ton, a energetycznego 722,8 tys. ton (w IV kw. 2023 r. odpowiednio 2 689,8 tys. ton i 698,7 tys. ton).

Podczas środowej konferencji wynikowej prezes JSW Ryszard Janta deklarował m.in. że nowy zarząd koncentruje się w obszarze wydobycia nad przywróceniem jego bazowego poziomu i analizowaniu możliwości jego zwiększenia poprzez uruchomienie inwestycji udostępniających nowe pokłady.

Wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus przekazał, że wydatki na inwestycje grupy JSW w I kw. br. wyniosły w ujęciu gotówkowym 1 322,9 mln zł i tym samym wzrosły o 12,3 proc. w stosunku do 4 kw. 2023 r. (1 178,2 mln zł)

Czytaj też

W ujęciu memoriałowym nakłady na inwestycje wyniosły 1 067,6 mln zł, co oznacza spadek o 30,7 proc. do wartości z ostatniego kwartału ub. roku 1 539,6 mln - o 30,7 proc.

Reklama

Z tej wartości inwestycje w segmencie węglowym wyniosły 861,3 mln zł, w tym budowlane 300,3 mln zł (wyrobiska górnicze 225,9 mln zł, zakłady przeróbki węgla 36,7 mln zł, ochrona środowiska 6 mln zł i pozostałe 31,7 mln zł).

Zakup gotowych dóbr kosztował JSW 137,3 mln zł (zakup modernizacja obudowy zmechanizowanej 58,3 mln zł, maszyny urabiające 16,6 mln zł, urządzenia transportowe 32 mln zł i pozostałe 30,4 mln zł), nakłady na wyrobiska ruchowe pochłonęły 229,1 mln zł, nakłady na zbrojenia ścian 136,8 mln zł i leasingi 52,4 mln zł.

W segmencie koksowym na inwestycje wydano 188,4 mln zł, co daje wzrost 22 mln zł w stosunku do ostatniego kwartału zeszłego roku (przede wszystkim chodzi o modernizację baterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń i budowę bloku energetycznego w Koksowni Radlin).

Wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych przekazał też, że w zakresie robót przygotowawczych w I kw. br. wykonano 19,75 km wyrobisk z korytarzowych, co oznacza wzrost do ostatniego kwartału 23 kw. o 4,2 proc. „Wynika to z realizacji założeń kluczowych dotyczących utrzymywania bieżącego frontu, jak i strategicznych elementów dotyczących przyszłości kopalń” - wskazał.

W odpowiedzi na pytanie, czy planowane na ten rok wydatki inwestycyjne rzędu 4 mld zł są w dobie spadającego wydobycia uzasadnione, wiceprezes Rozmus kilkakrotnie użył słowa: optymalizacja. „Spółka podejmuje działania w zakresie zarówno optymalizacji kosztów, jak i nakładów inwestycyjnych. Każdorazowo decyzja o realizacji poszczególnych pozycji nakładów jest szczegółowo uzasadniana, analizowana, a ich wielkość powinna być pochodną obecnego i planowanego wydobycia” - podkreślił wiceprezes.

Czytaj też

„Natomiast prowadzona działalność inwestycyjna jest skoncentrowana przede wszystkim na zabezpieczeniu bieżącej produkcji, ale również na inwestowaniu w przyszłość. Bez inwestycji w złoże nie będzie możliwe prowadzenie działalności górniczej w przyszłości” - zastrzegł.

Przypomniał, że w zakresie robót przygotowawczych w I kw. br. wykonano 19,75 km wyrobisk z korytarzowych, co oznacza wzrost do ostatniego kwartału 23 r. o 4,2 proc. „Wynika to z realizacji założeń kluczowych dotyczących utrzymywania bieżącego frontu, jak i strategicznych elementów dotyczących przyszłości kopalń” - wskazał.

„W przypadku zmiany założeń produkcyjnych oraz analizy aktualnie ponoszonych nakładów w tym zakresie powinny zostać podjęte działania optymalizacyjne i jest to jeden z elementów, który musimy zrobić wcześniej. Na pewno dokumenty strategiczne dla funkcjonowania grupy JSW będą musiały podlegać procesowi optymalizacji” - dodał wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Odnosząc się do komentarza uczestnika konferencji o „ogromnych nakładach inwestycyjnych, niemających przełożenia na wzrost wydobycia oraz na generowany cash” władze spółki zadeklarowały potrzebę dokończenia części rozpoczętych już inwestycji, przy bardzo intensywnych pracach nad optymalizowaniem nakładów inwestycyjnych

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama