Reklama

Wiadomości

PSE szykują sieć na pojawienie się atomu i morskich wiatraków. Jest inwestycja za niemal ćwierć miliarda

Autor. PSE / mat. prasowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Budimexem umowę na rozbudowę i modernizacji stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina. Modernizacja stacji to jeden z elementów szerszego planu PSE, by dostosować sieć przesyłową do pojawienia się nowych źródeł na północy kraju – atomu i morskich farm wiatrowych.

Stacja Piła Krzewina została wybudowana w latach 70. XX w. i teraz – wraz z kolejnymi inwestycjami w nowe źródła energii na północy – konieczna jest jej modernizacja. Jak wyliczają w komunikacie PSE, na jej terenie powstaną trzy nowe gałęzie rozdzielni 400 kV, zainstalowane zostaną dwa nowe transformatory 400/110 KV. „Zadanie obejmuje również przełączenie na napięcie 400 kV linii Piła Krzewina – Plewiska, obecnie pracującej na napięciu 220 kV” – wskazują PSE.

Umowa PSE z Budimexem opiewa na ponad 232 mln zł. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć na początku 2028 r. Inwestycja jest dofinansowywana z unijnych środków.

Reklama

Położona w północnej Wielkopolsce stacja jest rozbudowywana z dwóch powodów. Po pierwsze: prowadzić będzie do niej planowana linia 400 kV (Dunowo – Żydowo Kierzkowo – Piła Krzewina), która ma wzmocnić sieć w północno-zachodniej Polsce, a także usprawnić przesył energii elektrycznej między Pomorzem a Wielkopolską oraz woj. łódzkim.

Po drugie – w związku z planowanymi inwestycjami na północy Polski, konieczne jest wzmocnienie całej sieci. Elektrownia jądrowa oraz morskie farmy wiatrowe to duże źródła wytwórcze, z których trzeba będzie przesłać energię elektryczną dalej, w głąb kraju. Wzmocnienie stacji Piła Krzewina i rozbudowa sieci w tamtym regionie pomogą w realizacji tego planu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama