• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Prezes Bogdanki: Transformacja energetyczna musi uwzględniać potrzeby społeczne

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

„Nasz model ma opierać się na prostym założeniu: produkować węgiel tak długo jak to możliwe, zarabiając na tym oraz inwestować w inne gałęzie gospodarki, żeby tworzyć nowe miejsca pracy” - uważa Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Prezes Bogdanki zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna jest zagadnieniem wielowątkowym i wielopłaszczyznowym. Chodzi w niej bowiem zarówno o zmianę, jak i kontynuację: „Chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny w Polsce. Mamy na to najlepsze sposoby, jesteśmy najefektywniejszą w Polsce kopalnią pod względem kosztowym” - wyjaśniał.

„Widzimy jednak konieczność porównywania sie z kopalniami światowymi. Pomimo tego, że mamy wysoka wydajność, jest ona dalece niewystarczająca, jeśli popatrzymy na globalnych konkurentów” - mówił Artur Wasil, podkreślając zarazem dążenie firmy do optymalizacji procesowo-kosztowej.

Zwrócił także uwagę, że przed firmą stoi także wyzwanie związane z dywersyfikacją źródeł przychodu oraz produktów - po to, aby w coraz trudniejszych uwarunkowaniach móc jak najdłużej prowadzić działalność. Długocelowym założeniem jest tutaj wykorzystywanie środków pozyskiwanych z węgla, na inwestycje w inne obszary, które pozwolą regionowi możliwie najmniej boleśnie przejść przez proces transformacji energetycznej.

„Skala wyzwań oraz odpowiedzialności jest ogromna” - dodał prezes Bogdanki. Wymienił w tym kontekście potrzebę takiego zaplanowania całego procesu zmian, żeby ograniczyć jego negatywny wpływ na lokalną społeczność i równocześnie docenić kwestie związane z ochroną środowiska.

Komentarze