Reklama

Górnictwo

PGG wdrożyła nowy system dystrybucji węgla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

PGG S.A. udoskonaliła system awizacji odbiorów węgla wprowadzając pełną automatyzację procesu. Pozwala on na automatyczne przydzielanie terminu odbioru węgla z kopalń. Wdrożony został także nowy system elektronicznych zakupów dodatkowych ilości węgla. Oprogramowanie stworzono wspólnie ze specjalistami  Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A.

Nowe oprogramowanie dla systemu dystrybucji węgla spółka stworzyła wspólnie ze specjalistami Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. System działa w sieci Autoryzowanych Sprzedawców Węgla, liczącej ok. dwustu przedsiębiorców w całym kraju, którzy rocznie zaopatrują się w największej spółce górniczej w ok. 4 mln t węgla. 

– Okazuje się, że nowoczesne rozwiązania informatyczne, wprowadzane w Polskiej Grupie Górniczej S.A., dzisiaj doskonale pomagają nam i klientom w zmaganiach z zagrożeniem epidemicznym, pozwalając na bezpieczną, w pełni zdalną i wygodną obsługę – podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. 

Dotychczas tzw. awizacja odbioru węgla była wydłużonym procesem składającym się z kilku etapów i dosyć czasochłonnym. Obecnie cały proces jest automatyczny i skrócony do kilku godzin. Dzisiaj nabywca posiadający konto na portalu klienta PGG, zgłasza potrzeby odbioru węgla i system automatycznie przydziela datę odbioru. Codziennie również aktualizowana jest informacja, które węgle są dostępne w magazynach jakich kopalń. Jeżeli klient zainteresowany jest zwiększeniem swoich zakupów w ramach tzw. ilości dodatkowych, po prostu klika, wybierając odpowiedni surowiec i składa elektroniczne dokumenty na podstawie których system automatycznie umożliwia załadunek samochodu (e-zamówienie, e-upoważnienie) Nie ma potrzeby robić nic więcej. 

Cały system awizacji doskonalono w spółce od dawna, aby przed kopalniami nie tworzyły się niepotrzebne kolejki i żeby ciężarówki nie korkowały miast. Celem było dostosowanie ruchu samochodów ciężarowych po węgiel do takiego poziomu, który odpowiadałby ściśle możliwościom załadunkowym kopalń. Teraz problem rozwiązano systemowo, a za rozdział odpowiednich węgli na poszczególnych odbiorców odpowiada informatyczny algorytm stworzony przez specjalistów z Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A.

- Proces jest dużo szybszy i transparentny. Szczególnie dotyczy to przydziału deficytowych rodzajów węgla. – wyjaśnia Tomasz Huzarewicz, dyrektor Biura ds. Rynku Komunalno-Bytowego. Dodaje, że automatyzacja procesów sprzyja też oszczędnościom, jednak pracownicy zawsze będą potrzebni dla zapewnienia najwyższego poziomu obsługi klientów.

- Biorąc pod uwagę  fakt, iż w procesie bierze udział duża grupa Klientów PGG, a operacje są złożone, system działa sprawnie. Pomimo tego jego działanie jest na bieżąco monitorowane, analizowane i trwają prace nad jego udoskonaleniem – mówi Jolanta Smołka, Kierownik Zespołu Autoryzowanych Sprzedawców.

Po ostatnich udoskonaleniach systemu dystrybucji grupa Autoryzowanych Sprzedawców Węgla PGG S.A. przeszła już całkowicie na obsługę elektroniczną. W kontaktach ze spółką zupełnie wyeliminowano papierowy obrót dokumentów, a wszystkie bez wyjątku procesy zostały zinformatyzowane i przebiegają cyfrowo. (PGG)

Komentarze