Reklama

Górnictwo

KGHM przedstawił wyniki za marzec. Znaczący wzrost sprzedaży srebra

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Grupa KGHM Polska Miedź S.A. przedstawiła wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe za marzec 2020 roku. Epidemia koronawirusa nie ma wpływu na prace koncernu, który sam aktywnie jej przeciwdziała organizując transport środków ochronnych z Chin.

Produkcja miedzi płatnej w całej grupie wyniosła 60,4 tys. ton, co oznacza wzrost w porównaniu z marcem 2019 r., gdy wyniosła ona 60,3 tys. ton.

Bardzo dobre wyniki produkcji górniczej raportuje również spółka KGHM Polska Miedź S.A. W marcu wyprodukowała miedź i srebro w koncentracie na podobnych poziomach w porównaniu do ubiegłego roku (produkcja miedzi w koncentracie wyniosła 34,3 tys. ton, a srebra 106,8 ton).

Z kolei sprzedaż miedzi w marcu wyniosła 57,4 tys. ton, o 6,5 tys. ton mniej niż rok wcześniej. Znacznie wzrósł za to poziom sprzedaży srebra – z 122 tys. ton w marcu 2019 r. do 163,3 tys. ton rok później.

Wysoki poziom produkcji srebra sprawia, że KGHM awansuje w światowych rankingach.
W raporcie World Silver Survey 2020 opublikowanym 22 kwietnia miedziowy gigant wskoczył na drugie miejsce na świecie pod kątem produkcji cennego kruszcu.
W 2019 roku Grupa KGHM zrealizowała rekordową produkcję srebra - 1,417 ton, co stanowiło 18-procentowy wzrost w stosunku do 2018 roku.

– Stan epidemii niewątpliwie wpływa na globalną gospodarkę i sytuację polskich firm. KGHM, dzięki wprowadzonym procedurom i dodatkowym zabezpieczeniom pracuje bez zakłóceń i możemy się dziś pochwalić dobrą kondycją. Wiemy, że to dopiero pierwsza wygrana bitwa, a wiele kolejnych przed nami. Nasze działania potwierdzają jednak, że przyjęta strategia sprawdza się, również w tym trudnym czasie – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Spółka podkreśla, że wolumen produkcji i sprzedaży nie odbiega od zakładanych poziomów mimo epidemii koronawirusa.

"Pandemia koronawirusa nie miała znaczącego wpływu na wyniki produkcyjne Grupy. W związku z sytuacją zagrożenia COVID-19 spółki Grupy KGHM podejmują działania prewencyjne, mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia wirusa wśród pracowników własnych oraz podwykonawców, a tym samym ryzyka związanego z potencjalną koniecznością ograniczenia produkcji na skutek ewentualnego czasowego zatrzymania produkcji" – czytamy w raporcie.

KGHM Polska Miedź S.A. wraz ze spółkami z Grupy Kapitałowej reaguje na sytuację epidemiczną w kraju. Uczestniczy, na zlecenie rządu, w sprowadzaniu do Polski z Chin sprzętu medycznego do walki z koronawirusem. Działania koordynowane przez KGHM, finansowane przez agencje rządowe, nie mają wpływu na parametry finansowe i operacyjne KGHM. Z kolei do szpitali i sztabów kryzysowych trafia produkowany przez spółkę z Grupy Kapitałowej, KGHM NITROERG, płyn biobójczy oraz maseczki szyte w KGHM ZANAM, a Fundacja KGHM ze swojego budżetu wspiera zakupy sprzętu medycznego.

Komentarze