Reklama

Górnictwo

KGHM: jesteśmy w stanie reagować na niestandardowe zmiany

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podczas panelu "Silna Polska w turbulentnej Europie" na Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju mówił o wyzwaniach jakie stoją przed biznesem w najbliższych latach.

Ogólną sytuację na globalnych rynkach zarysował Piotr Trąbiński, zastępca dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jego zdaniem, świat czekają obecnie cztery podstawowe wyzwania.

Pierwszym z nich jest zaognienie wojen handlowych. Zmniejszenie chińskiego eksportu do USA zrywa światowe łańcuchy powiązań gospodarczych, na czym cierpią wszystkie gospodarki.

Drugim ryzykiem jest brexit, którego skutki są trudne do przewidzenia, choć nie można ich bagatelizować ze względu na rolę Wielkiej Brytanii.

Trzecim ryzykiem jest ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego w państwach południowej Europy.

Wreszcie czwartym ryzykiem jest wysokie zadłużenie niektórych gospodarek.

Na czekające nas wyzwania odpowiedzi starał się udzielić Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź. W jego ocenie kluczowe w nadchodzącym "turbulentnym świecie", o czym traktował panel, będą zdolności adaptacyjne firm.

"Możemy wykorzystać naszą dynamikę, umiejętności adaptacyjne. Polacy są przyzwyczajeni do tego, żeby szybko się dostosować" - powiedział Chludziński.

"Na przestrzeni od stycznia 2018 do stycznia 2019 ceny metali spadły, ale zysk KGHM wzrósł, bo byliśmy w stanie elastycznie dostosować się do warunków niestandardowych" - dodał.

Prezes KGHM Polska Miedź wspomniał o przykładzie kopalni Sierra Gorda jako sztandarowym przykładzie umiejętności adaptacyjnych firmy. Jak zauważył Chludziński, bez dokonywania żadnych nakładów inwestycyjnych, udało się zwiększyć produkcję miedzi w Sierra Gorda aż o 15%, a co za tym idzie - dotychczas deficytowa kopalnia zaczęła na siebie zarabiać.


Czytaj więcej na https://www.polska2041.pl/finanse/news-czy-grozi-nam-kryzys,nId,3193832#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Komentarze