• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Jest decyzja środowiskowa ws. kopalni węgla brunatnego Złoczew

Fot. jsw.pl
Fot. jsw.pl

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew. Decyzja ta otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.

Poinformowała o tym PAP rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandra Apanasionek. Dodała, że decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.

"To dobra wiadomość dla Elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ zasoby istniejącej kopalni będą się wyczerpywać" – uważa prezes PGE GiEK Sławomir Zawada.

Z kolei dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów Marian Rainczuk zwraca uwagę, że opracowanie raportu środowiskowego to proces złożony i wielowątkowy. Wyjaśnił, że w procesie przygotowania całej dokumentacji brali udział eksperci branżowi, niezależne podmioty, jednostki naukowe i instytucje, ale przede wszystkim pracownicy kopalni i centrali PGE GiEK.

"Wymagało to dużego nakładu pracy oraz czasochłonnych i wielokierunkowych uzgodnień i analiz" - dodaje.

Decyzja środowiskowa otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla w Złoczewie. Jak informuje Apanasionek, odpowiedni wniosek do Ministerstwa Środowiska PGE GiEK planuje złożyć w połowie tego roku, po zakończeniu prac związanych z dostosowaniem dokumentów planistycznych gmin. Uzyskanie koncesji planowane jest w trzecim kwartale 2018 r.

Kolejnym etapem będzie pozyskanie zgód korporacyjnych dla realizacji inwestycji.

Złoże Złoczew - rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński) – jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego. Jego zasoby szacowane są na ok. 611 mln ton węgla.

pam/PAP

Komentarze