• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Ceny miedzi najniżej od piętnastu miesięcy

Fot. Pixabay

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie zniżkują i są najniżej od 15 miesięcy. Inwestorzy wskazują, że prezes Fed Jerome Powell podczas swojego środowego wystąpienia w Kongresie USA niewiele zrobił, aby złagodzić globalne obawy przed recesją w USA. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana poniżej 8.773,00 USD, notowanych na zakończenie poprzedniego dnia handlu - informują maklerzy.

Na Comex miedź kosztuje 3,8995 USD za funt, niżej o 1,25 proc.

W środę Powell wskazał podczas przesłuchania w Kongresie USA, że recesja w amerykańskiej gospodarce "jest możliwością". Obiecał przywrócenie stabilności cen i stłumienie wysokiej inflacji w USA poprzez "ciągłe, szybkie" postępy w zakresie podwyższania stóp procentowych.

Czytaj też

Tymczasem na rynkach rosną obawy dotyczące popytu na towary, ponieważ szybkie podwyżki kosztu pieniądza przez Fed zapowiadają gwałtowne spowolnienie w amerykańskiej gospodarce w czasie, gdy Chiny - największy odbiorca metali przemysłowych na świecie, nadal zmagają się, aby powstrzymać epidemię Covid-19.

Miedź na rynkach metali na świecie tymczasem tanieje pomimo zbliżających się zakłóceń w dostawach rud metalu w Chile, gdzie pracownicy największej kopalni miedzi na świecie Codelco będą kontynuować strajk w związku z decyzją władz o zamknięciu jednej z hut miedzi - ze względu na ochronę środowiska.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie straciła 222 USD, czyli 2,5 proc., do 8.773 USD za tonę.

Źródło:
PAP

Komentarze