Elektromobilność
ILA22: Super Puma – pierwszy na świecie śmigłowiec przyjazny środowisku
Jak informuje koncern Airbus Heliopters podczas trwającego właśnie salonu lotniczego ILA 2022 w Berlinie, H225 Super Puma stał się pierwszym w historii śmigłowcem, który wykonał lot napędzany wyłącznie 100% zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF - ang. Sustainable Aviation Fuel). Jest to element programu mającego ograniczyć znacznie emisję CO2 przez lotnictwo, nie tylko cywilne, ale również wojskowe.
„Lot z SAF zasilającym oba silniki H225 jest ważnym wydarzeniem dla branży śmigłowcowej. Otwiera nowy etap w naszej drodze do certyfikacji użycia 100% SAF przez produkowane przez nas wiropłaty, co oznaczałoby redukcję emisji CO 2przez nasze śmigłowce nawet o 90%" - uważa Stefan Thome, wiceprezes wykonawczy ds. konstrukcyjnych i główny dyrektor techniczny Airbus Helicopters.
Symbolicznie biały śmigłowiec Airbus Helicopters H225 Super Puma z niemiecką rejestracją i napisem na belce ogonowej 100% SAF" można zobaczyć podczas ILA 2022 na stoisku producenta. Jest to istotny krok w stronę dekarbonizacji, wspieranej silnie przez niemieckie władze federalne. W najbliższym czasie mają one przyjąć przepisy regulujące kwestie obniżenia emisji w lotnictwie cywilnym i wojskowym.
Udany lot w którym oba silniki Makila 2 były zasilane ekologicznym paliwem, poprzedził w listopadzie 2021 roku doświadczalny lot H225 z jednym silnikiem Makila 2 zasilanym SAF. Całość stanowi część serii testów mających pozwolić na analizę wpływu użycia SAF na systemy śmigłowca. Oczekuje się, że badania będą kontynuowane na innych typach śmigłowców oraz silników i rodzajach mieszanek paliwa w celu uzyskania certyfikacji użycia 100% SAF do 2030 roku.
Czytaj też
Wykorzystanie SAF jest jednym z pomysłów kierownictwa Airbus Helicopters na ograniczenie emisji CO2przez śmigłowce o 50% do 2030 roku. Jedną z głównych korzyści płynących ze stosowania nowego paliwa jest to, że pozwala ono statkowi powietrznemu zminimalizować ślad węglowy przy zachowaniu tych samych parametrów lotu. Co równie ważne, może być mieszane z tradycyjnym paliwem lotniczym, co pozwoli na wypracowanie rozwiązań przejściowych.
Według raportu Waypoint 2050 wykorzystanie SAF w lotnictwie może skutkować redukcją o 50-75% netto emisji CO2, planowanych do osiągnięcia do 2050 roku przez branżę transportu lotniczego. Choć produkcja SAF stanowi obecnie zaledwie 0,1% całkowitego wolumenu wytwarzanych paliw lotniczych, oczekuje się, że poziom ten gwałtownie wzrośnie w nadchodzących latach, co pozwoli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.
W czerwcu 2021 r. Airbus Helicopters powołał Grupę Użytkowników SAF z zamiarem zaangażowania wszystkich interesariuszy w prace nad sposobami przyspieszenia stosowania mieszanki nafty i SAF oraz utorowania drogi do lotów zasilanych w 100% SAF w przyszłości. Wszystkie komercyjne samoloty i śmigłowce Airbusa są obecnie certyfikowane przez władze lotnicze do stosowania 50% mieszanki SAF z naftą lotniczą. Celem jest uzyskanie certyfikacji do stosowania przez komercyjne samoloty i śmigłowce Airbusa paliwa złożonego w 100% z SAF do 2030 roku.
Grażewicz
Te śmigłowce są przyjazne dla środowiska ponieważ często się psują a co za tym idzie nie latają. . Ot całą ekologia.