Reklama

Gaz

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.

"Szantażowanie Europy za pomocą gazu musi zostać na zawsze powstrzymany. Jesteśmy wdzięczni Izbie [Reprezentantów] za włączenie poprawki do NDAA, która zatrzyman Nord Stream 2. Prosimy wszystkich przyjaciół Ukrainy i Europy w Senacie USA, by poparli tę poprawkę na poziomie Senatu" - napisał Zełenski na Twitterze.

Głowa państwa ukraińskiego odniosła się w ten sposób do uchwalonej jeszcze we wrześniu poprawki do budżetu obronnego (NDAA), która usunęłaby możliwość odejścia przez administrację od zastosowania sankcji nałożonych na spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga, bliskiego znajomego Władimira Putina. Administracja Bidena odstąpiła od nałożenia sankcji, twierdząc, że nie powstrzyma to projektu i powołując się na chęć zachowania dobrych relacji z Niemcami.

Autorka poprawki, Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej, powiedziała wcześniej PAP, że jest to sposób na niedopuszczenie do uruchomienia gazociągu.

W czwartek podobną poprawkę po stronie Senatu złożyła grupa republikańskich senatorów na czele z senatorem Tedem Cruzem.

Reklama
Reklama

"Administracja Bidena ryzykuje stworzenie pokoleniowej, geopolitycznej katastrofy dla USA poprzez dopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2" - oznajmił Cruz. "Wzywam kolegów po obu stronach, by po raz kolejny potwierdzili ponadpartyjny konsensus (...) i nałożyli sankcje" - dodał.

Mimo krytycznej oceny NS2 wśród polityków obydwu partii, nie jest jasne, czy poprawka zostanie ostatecznie przyjęta - tak jak nie jest jasne, czy nałożenie sankcji jest w stanie powstrzymać uruchomienie gazociągu. Choć budowa Nord Stream 2 została zakończona, kwestia certyfikacji przez niemieckiego regulatora i zatwierdzenia rury przez Komisję Europejską zajmie jeszcze kilka miesięcy.

Tweet Zełenskiego jest kolejnym apelem ze strony Ukrainy w tej sprawie. Kwestia została poruszona również podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Ukrainy w środę. Szef MSZ Dmytro Kułeba oznajmił podczas konferencji prasowej, że Rosja używa gazu jako broni przeciwko Europie i stwierdził, że Niemcy powinny podjąć działania przeciwko Rosji. W zawartym latem porozumieniu między USA i Niemcami oba kraje zobowiązały się do podjęcia akcji - w tym sankcji - przeciwko Moskwie, jeśli Rosja będzie używać gazu jako broni.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. czyż to nie zabawne?

  Dobre,tu skomle o tranzyt,tam o sankcje.

 2. Fanklub Daviena i GB

  A co mają Żydzi z Ukrainy i USA do rosyjsko-niemieckiego gazociągu nieprzechodzącego ani przez Ukrainę, ani przez USA ani przez Izrael? :D

  1. ciekawy

   To mają że wystarczy zdemontować NS2 i zaraz się uspokoicie tam na Białorusi.

 3. rob ercik

  Tik tak, o wiele skuteczniejsze niż sankcje na NS2 były by maksymalne zwiększone dostaw LNG z USA do Europy

 4. gonić pastuchów

  Kolejny raz trzeba powtórzyć: "psy szczekają a karawana jedzie dalej". A no i pojawił się w końcu szanowny senator Ted Cruz-wygląda na to, że w końcu puściły go bolesne obstrukcje i opuścił łazienkę.

Reklama