Zakup LNG za ulgę w cłach? Trump ma propozycję dla UE

Unia Europejska musiałaby zobowiązać się do zakupu energii z USA o wartości 350 mld dolarów, aby uzyskać ulgę od nowych ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa, jak stwierdził sam Trump na konferencji prasowej w Białym Domu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała wcześniej wprowadzenie wzajemnych zerowych stawek celnych na samochody i inne towary przemysłowe ze Stanów Zjednoczonych, pod warunkiem, że USA odwdzięczą się tym samym w stosunku do krajów UE.
Prosty rachunek
Prezydent USA został zapytany o ten pomysł przez dziennikarza po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który jako pierwszy zagraniczny polityk miał szansę na bezpośrednie negocjacje z USA w sprawie nowych taryf. Cła nałożone w ubiegłym tygodniu na Izrael wynoszą 17 proc., tymczasem na UE – 20 proc. W opinii amerykańskiego przywódcy, oferta Von der Leyen nie jest jednak wystarczająca.
„Mamy deficyt z Unią Europejską o wartości 350 mld dolarów i on szybko zniknie” – powiedział Trump.
Jednym ze sposobów na to, aby zniknął łatwo i szybko jest to, aby kupowali od nas energię. Oni mogą ją kupić, my możemy zbić 350 mld dolarów w jeden tydzień. Oni muszą kupować. I muszą zobowiązać się do zakupu takiej ilości energii.
Donald Trump
Nadzieja dla Unii
Pomysł zakupu energii z USA w celu uniknięcia ceł nie jest nowy – przypomniał portal Politico. Niemal natychmiast po ponownym wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, Ursula von der Leyen zasugerowała rozpoczęcie negocjacji w celu zakupu większej ilości skroplonego gazu ziemnego LNG ze Stanów.
Von der Leyen zwracała wówczas uwagę na to, że UE wciąż kupuje energię z Rosji i pytała, czy nie lepiej byłoby zastąpić ją amerykańskim LNG, „które jest dla nas tańsze i powoduje spadek cen energii”. Wówczas temat jednak ucichł.
Na konferencji po spotkaniu z Netanjahu, Donald Trump dał też UE nieco nadziei. Zapytany, czy na liście krajów objętych cłami są choćby dwa czy trzy państwa, które w jego opinii są na dalszym etapie negocjacji w sprawie obniżenia ceł, prezydent USA stwierdził, że są to kraje UE, mimo tego jak źle były przez nie traktowane Stany.
Jak przekazała PAP, Komisja Europejska jest gotowa rozmawiać z USA o zwiększeniu zakupów LNG. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że KE w rozmowach z Waszyngtonem ma zaledwie kilka czerwonych linii, a wśród nich jest regulacja big techów i podatek VAT.