Reklama

Wiadomości

Wrze w sektorze LNG. Strajk zakłóci dostawy od światowego producenta?

Autor. Qatargas

W poniedziałek pracownicy australijskiej filii Chevron zgodzili się na ogłoszenie strajku przez związki zawodowe. Czy dostawy skroplonego gazu z państwa będącego drugim największym na świecie eksporterem LNG będą zagrożone?

Reklama

Wrze w australijskim sektorze produkcji LNG. Ostatnio zarząd koncenru Woodside Energy osiągnął porozumienie z pracownikami związkowymi odpowiedzialnymi za kluczowe aktywa gazowe na morzu. To skutecznie zapobiegło potencjalnym protestom, które mogłyby zakłócić działalność projektu North West Shelf LNG.

Reklama

W odpowiedzi na to, pracownicy zakładu Gorgon oraz projektu i platformy wiertniczej Wheatstone, należących do amerykańskiego Chevrona, również zdecydowali się na protest, jeśli ich postulaty podwyżek płacowych oraz poprawy warunków zatrudnienia nie zostaną spełnione.

Czytaj też

Dziś ostatnia grupa zrzeszonych w związkach pracowników Chevron opowiedziała się ze reprezentacją przez stowarzyszenie Offshore Alliance i ogłoszeniem ewentualnego strajku.

Reklama

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, Offshore Alliance ma obecnie upoważnienie do negocjacji oraz do ogłoszenia strajku, który może obejmować przerwy w pracy trwające od 30 minut do nawet 12 godzin. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań, związki zawodowe muszą wcześniej poinformować firmę z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Związki ostrzegły także, że ewentualne wstrzymanie pracy może poważnie wpłynąć na amerykańskiego giganta energetycznego i narazić go na miliardowe straty. To szczególnie ważne, ponieważ państwa obecnie przygotowują się i gromadzą zapasy surowca przed nadchodzącym sezonem grzewczym.

Czytaj też

Zarząd koncernu oświadczył, że jest świadom zagrożenia i zapowiedział kontynuowanie rozmów z pracownikami. „„Chociaż nie wierzymy, że akcje protestacyjne są konieczne do osiągnięcia porozumienia, uznajemy, że pracownicy mają prawo do podejmowania akcji protestacyjnych" – tłumaczy koncern. Ten jednak nie pozostaje bierny w i zapowiedział wdrożenie środków zabezpieczających dostawy LNG do odbiorców.

„Przez lata Chevron stał, groził, zastraszał i znęcał się nad pracownikami Wheatstone i Gorgon. Jednak pod przemysłowym kierownictwem Offshore Alliance pracownicy Chevron West Coast zjednoczyli się, zorganizowali i walczą z >przemysłowym draństwem< Chevron" – stwierdził Offshore Alliance w poście na Facebooku. „Kluczowe sektory australijskiej kadry kierowniczej wyższego szczebla Chevron to motłoch, który nie ma pojęcia, co robi przy stole negocjacyjnym. Nie mają pojęcia, co oznaczają słowa >wzajemne porozumienie<" – czytamy dalej w komunikacie.

Jeśli nie uda się dojść od porozumienia między stronami, związki zawodowe zamierzają ogłosić przestoje w pracy w połowie bieżącego tygodnia.

Czytaj też

Australia zajmuje drugie miejsce pośród globalnych eksporterów skroplonego gazu ziemnego. Projekty Gorgon i Wheatstone, położone na zachodzie wyspy, odpowiadają za ok. 7% światowych dostaw surowca. Chiny i Japonia to dwaj najwięksi odbiorcy australijskiego LNG, a za nimi plasują się Korea Południowa oraz Tajwan.

Reklama

Komentarze

    Reklama