Reklama

Wiadomości

Orlen otworzył pierwszą w Polsce ogólnodostępną stację wodorową

Autor. Orlen

Orlen otworzył w czwartek w Poznaniu swoją pierwszą w kraju ogólnodostępną stację do tankowania wodoru. Do 2030 r. spółka chce zbudować ponad 100 tego typu obiektów. Poznańska stacja wodorowa obsługiwała do tej pory jedynie autobusy MPK Poznań.

Członek zarządu Orlenu ds. energetyki i transformacji energetycznej Artur Osuchowski podczas otwarcia stacji powiedział, że każdego dnia na poznańskiej stacji będzie tankowana łącznie około 1 tona wodoru.

Reklama

„Zgodnie z naszą strategią, do roku 2030, wybudujemy ponad 100 stacji tankowania wodoru, z czego połowa zostanie zlokalizowana w Polsce. Wodór będzie dostarczany z naszych hubów wodorowych, czyli źródeł wytwarzania i dystrybucji tego paliwa. Do końca dekady wybudujemy 10 hubów wodorowych. Tego typu instalacje już dzisiaj funkcjonują w Trzebini, Włocławku oraz czeskim Litvinovie” - powiedział.

Wskazał, że koleje huby będą zlokalizowane m.in. w Szczecinie, Ostrołęce, Płocku i Gdańsku. „Do końca 2030 r., jako grupa Orlen przeznaczymy łącznie ponad 7,4 mld zł na rozwój elektrolizerów, co umożliwi produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie” - zadeklarował.

Czytaj też

W 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podpisało z Orlenem umowę dotyczącą zasilania autobusów przewoźnika paliwem wodorowym. Wartość 15-letniej umowy sięgnęła ponad 101 mln zł. Zgodnie z kontraktem ceny dostarczanego paliwa wodorowego będą aktualizowane w trakcie realizacji umowy. Obecnie Poznańskie MPK posiada 25 autobusów wodorowych. Pojazdy operują z zajezdni przy ul. Warszawskiej, znajdującej się nieopodal wodorowej stacji Orlenu.

„W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 milionów kilogramów wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tys. ton CO2” - mówił Osuchowski.

Reklama

Na poznańskiej stacji Orlenu są trzy dystrybutory wodoru. Dwa o ciśnieniu 350 bar służą do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych, natomiast dodatkowy dystrybutor, o ciśnieniu 700 bar, jest przeznaczony dla samochodów osobowych. Według informacji podawanych przez spółkę czas tankowania samochodu osobowego, ze zbiornikiem o pojemności 5 kg wodoru, wynosi około 5 minut, a taki zapas paliwa ma wystarczyć do przejechania około 600 km.

Prezes MPK Poznań Krzysztof Dostatni podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że zakup 25 autobusów wodorowych był dofinansowany na poziomie 90 proc. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przez co przewoźnik na pojedynczy pojazd o wartości ponad 3 mln zł wydał 300 tys. zł.

Czytaj też

„Patrząc przez pryzmat 15-letniego cyklu życia produktu, czyli zakładanego okresu eksploatacji tych autobusów, to ich koszty eksploatacji są porównywalne do kosztów eksploatacji autobusów z napędem diesla” - ocenił.

Prezes wyjaśnił, że konwencjonalny autobus z napędem diesla spala około 50 l paliwa na 100 km, a pojazd wodorowy zużywa około 8 kg wodoru na 100 km. Dostatni przyznał, że cena ofertowa wodoru dla MPK wynosiła 45 zł za kilogram, ale przewoźnik raz w roku może negocjować z Orlenem jej waloryzację. „Cena spadła, bo jest odnoszona do cen paliw stałych, prądu i wody. W związku z tym, w ubiegłym roku, z uwagi na sytuację na runku paliw w Polsce, wystąpiliśmy o waloryzację ceny i dziś mamy ją niższą - 40 zł i 40 gr za kilogram” - wskazał prezes.

Czytaj też

Pytany o ewentualne zakupy kolejnych autobusów wodorowych powiedział, że stacja Orlenu umożliwi zatankowanie do 34 autobusów na dobę. W związku z tym, przewoźnik stara się o dofinansowanie przez NFOŚiGW pozyskania kolejnych dziewięciu pojazdów wodorowych. „W tej chwili jesteśmy na etapie postępowania przetargowego warunkowego, które będzie rozstrzygnięte po otwarciu ofert i będzie zrealizowane w momencie otrzymania wiążącej informacji z NFOŚiGW o wysokości udzielonej dotacji” - powiedział.

Według zapowiedzi, Orlen zamierza otworzyć w tym roku stację wodorową w Katowicach, a kolejne tego typu instalacje powstaną m.in. w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim czy Wałbrzychu. „Obiekty te powstaną w ramach II etapu projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na ten cel Orlen w kwietniu otrzymał bezzwrotne, rekordowe unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro” - podała spółka.(PAP)

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama