Reklama

Wiadomości

Orlen kształtuje nowych ekspertów zielonej energetyki – ruszyła druga edycja Akademii Wodorowej

Autor. Karol Byzdra / Energetyka24

Ruszyła druga edycja Akademii Wodorowej – programu edukacyjnego Orlenu skierowanego do młodych naukowców, którego głównym celem jest budowanie kompetencji w obszarze technologii wodorowej.

Reklama

Dziś w Warszawie odbyła się inauguracja II edycji programu edukacyjnego Akademii Wodorowej. Poza 31 uczestnikami tegorocznej Akademii oraz jej absolwentami, w wydarzeniu wziął udział m.in. Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych Orlen, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Orlen, a także Ryszard Pawlik, doradca posła Jerzego Buzka w Parlamencie Europejskim.

Reklama
Reklama

Czytaj też

To już druga edycja programu edukacyjnego powstałego w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej, we współpracy z koncernem multienergetycznym Orlen. Tegoroczna Akademia łączy w sobie zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne. Planowane są wyjazdy edukacyjne do Gdańska i Łodzi, a także wizyty w zakładach Orlenu w Płocku i Włocławku. Studenci będą mieli również okazję odwiedzić Wałbrzych i Bydgoszcz, gdzie znajdują się zakłady Toyoty i PESY - partnerzy Akademii. W tym roku od ich grona dołącza także producent autobusów miejskich Solaris z zakładem w Wielkopolsce.

„Akademia Wodorowa jest stworzona po to, aby wykształcić fachowców w zakresie technologii wodorowej” – powiedział podczas inauguracji Józef Węgrecki. „Jeszcze 5 lat temu niewielu wierzyło w potencjał, jaki niesie ze sobą wodór. Dzisiaj stanowi on kluczowy element transformacji energetycznej, a nasza wiedza w tym obszarze otwiera ogromne możliwości. Orlen stoi na czele tej rewolucji” – zaznaczył. Węgrecki podkreślił również, że każdego roku koncern wytwarza 50 tysięcy ton wodoru co plasuje go na trzecim miejscu w Europie i piątym na świecie pod tym względem. „Poszukujemy teraz zielonego wodoru i dysponujemy odpowiednią technologią, a wy, uczestnicy programu, jesteście naszą nadzieją w dążeniu do tego celu” – zakończył, zwracając się do audytorium.

Czytaj też

„Rozwój gospodarki wodorowej to maraton, a nie sprint” – stwierdził Ryszard Pawlik, doradca posła Jerzego Buzka w Parlamencie Europejskim. Podkreślił, że wodór może odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu istotnych wyzwań związanych z transformacją energetyczną, lecz by to osiągnąć, konieczne są znaczne inwestycje. Te z kolei nie będą możliwe bez pewności regulacyjno-prawnej, która zawsze odgrywa kluczową rolę w tym obszarze. Pawlik dodatkowo zaznaczył, że niedawno w Parlamencie Europejskim zakończyły się prace nad pakietem dotyczącym wodoru gazowego, który określa najważniejsze kroki w kierunku rozwoju gospodarki wodorowej na kontynencie. „To jest pierwszy w historii pakiet legislacyjny, który ustala ramy dla rozwoju rynku wodorowego, umożliwiając jego dalszy wzrost. Dzięki takim osobom jak Państwo, jesteśmy w stanie wnieść nowy wkład w gospodarkę wodorową. Jeśli dziś zajmujemy trzecie miejsce w Europie pod względem produkcji wodoru, dlaczego nie moglibyśmy również stać się trzecim producentem zielonego wodoru na świecie?” – powiedział Pawlik.

Podczas wykładu inauguracyjnego, Grzegorz Jóźwiak m.in. przedstawił portfolio wodorowe Grupy Orlen. „Nasza strategia zakłada, że do 2030 r. będziemy produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego, 70 tys. ton paliw syntetycznych na bazie CO2 i także inwestujemy w ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Centralnej” – powiedział. Przybliżył także flagowe projekty Grupy, takie jakHydrogen Eagle umożliwiający budowę i rozwój infrastruktury do tankowania wzdłuż drogi E75 biegnącej z Norwegii do Grecji, czy teżBursztynową Dolinę Wodorową zakładającą uruchomienie na Pomorzu kilku źródeł produkcji wodoru ora budowę stacji tankowania wodorem w porcie w Gdyni. W planach spółki jest również produkcja wodoru jako substytutu paliwa lotniczego „To uczestnicy Akademii zapiszą teraz się na kartach historii technologii wodorowych” – stwierdził na zakończenie Jóźwiak.

Czytaj też

Nabór do tegorocznej Akademii rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, a spośród 50 kandydatów wytypowano 31 uczestników. Przed nimi teraz cykl spotkań odbywających się co dwa tygodnie w różnych miejscach i zakładach rozsianych po kraju. Projekt edukacyjny potrwa do czerwca, a każdy z uczestników będzie musiał na zakończenie przygotować mini-projekt wodorowy. Spośród nich zostaną wyłonione najlepsze propozycje. Dla autorów najwybitniejszych z nich przewidziane są staże w Orlenie oraz u partnerów projektu.

„Udział w tym projekcie na pewno pomoże mi w mojej dalszej nauce i cieszę się, że mogę wziąć udział w drugiej edycji Akademii Wodorowej. Mam nadzieję, że ten czas pozwoli mi zdobyć wiele nowych umiejętności, przyniesie wiele korzyści oraz nowe znajomości” - mówi Kacper Bednarz, tegoroczny uczestnik Akademii.

Reklama

Komentarze

    Reklama