Reklama

Wiadomości

Raport Grupy Orlen o transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Będą trzy modele miksu energetycznego

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Grupa Orlen opublikowała raport opisujący tempo i kierunki transformacji energetycznej Europy Środkowej w perspektywie do 2050 r. Jest próbą zdefiniowania wspólnej perspektywy i celów dla krajów regionu oraz możliwych płaszczyzn współpracy. Do analizy włączono 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz Niemcy i Austrię.

Materiał sponsorowany

W przygotowanym raporcie dla każdego kraju opracowano dwa scenariusze: jeden zakładający realizację obecnych zobowiązań w świetle aktualnych regulacji oraz drugi oparty o zwiększone ambicje i aspiracje. Przeanalizowano przede wszystkim Krajowe plany na rzecz energii i klimatu (KPEiK) oraz sposoby, w jaki państwa regionu zapewniły dywersyfikację dostaw paliw kopalnych i energii elektrycznej w ostatnim czasie.

Głównym wnioskiem z raportu jest fakt, że nie jest możliwe proste przełożenie modeli transformacji z Europy Zachodniej do krajów CEE. Scieżka osiągania celów klimatycznych dla każdego z państw jest nieco inna z uwagi na szczególne uwarunkowania krajowe. Jeśli chodzi o przyszły miks energetyczny, wśród analizowanych krajów widoczne są trzy grupy: kraje niewykorzystujące energii jądrowej (Niemcy, Austria, kraje bałtyckie, Chorwacja), kraje z dominującą rolą źródeł odnawialnych, uzupełnianych przez energetykę jądrową (Polska, Rumunia, Słowenia), oraz kraje z dominującą rolą energetyki jądrowej uzupełnianą w systemie przez źródła odnawialne (Czechy, Słowacja, Bułgaria, Węgry).

Reklama

W dokumencie zwrócono uwagę, jakie zmiany w regionalnych uwarunkowaniach zaszły po wybuchu wojny w Ukrainie. W obliczu ataku kraje CEE były w stanie szybko przeprowadzić derusyfikację swojej bazy surowcowej. Teraz stoją w obliczu nowej trudności – związanej z jednoczesną realizacją celów środowiskowych i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz koniecznością zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego. W publikacji zdefiniowano szanse i wyzwania dla poszczególnych państw w tej nowej rzeczywistości. W tym kontekście szczególnego strategicznego znaczenia nabiera Morze Bałtyckie, które jest istotnym źródłem zapotrzenia w surowce, a dodatkowo posiada duży potencjał w energetyce odnawialnej.

Grupa podkreśla, że niniejsza publikacja nie jest prognozą czy też oficjalnym stanowiskiem Orlenu. Jej celem jest przedstawienie kompleksowego obrazu regionu uzyskanego poprzez zebranie planów i polityk energetycznych państw CEE oraz tam, gdzie było to konieczne, dokonanie na ich podstawie ekstrapolacji. Co istotne, w raporcie poruszono dwa elementy trylematu energetycznego – bezpieczeństwo i cele środowiskowe, ale zrezygnowano z uwzględnienia kosztów. Ta decyzja wynika z przyjęcia za podstawę naszych analiz KPEiK, które nie zawierają całościowych szacunków kosztów.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze