Wiadomości
Nowy rozdział w energetyce. Orlen i GAZ-SYSTEM z umową na pełne wykorzystanie FSRU w Zatoce Gdańskiej
W piątek odbyła się uroczystość podpisania umowy rezerwującej przez Orlen 100% mocy regazyfikujących w pływającym terminalu FSRU budowanym w Gdańsku przez GAZ-SYSTEM. Jednostka wnosi istotny wkład we wzmacnianie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego zarówno dla Polski, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
W uroczystości podpisania umowy wziął udział wiceprezes spółki Andrzej Kensbok, a także Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Armen Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych w Grupie Orlen.
„Nieustannie rośnie potrzeba dywersyfikacji. Polska, kształtując swoje źródła dostaw gazu poprzez inicjatywy takie jak Baltic Pipe czy terminal w Świnoujściu, oraz podejmując decyzję o wzniesieniu instalacji FSRU, staje się centralnym węzłem gazowym nie tylko dla kraju, lecz również dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej" – stwierdziła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. „Cieszę się, że mogę być świadkiem podpisania tej umowy. Wierze, że terminal zapewni Polsce elastyczność źródeł dostaw. To kolejny krok w kierunku pełnej niezależności energetycznej kraju" – dodała pełnomocnik.
Czytaj też
„Projekt FSRU nabiera obecnie konkretnych kształtów. Dzięki zawartej umowie regazyfikacyjnej, nasza zdolność do sprawnego i pewnego prowadzenia procesów związanych z finansowaniem tej inwestycji zdecydowanie się wzmacnia" – powiedział Andrzej Kensbok, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.
Terminal LNG w Gdańsku nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, lecz także zapewni elastyczność funkcjonowania całego systemu oraz szybką adaptację do zmiennych warunków. Planowana jednostka o zdolności regazyfikacyjnej wynoszącej 6,1 mld m3 rocznie ma być w pełni funkcjonalna do końca 2027 roku. Aktualnie prowadzone są badania oraz analizy dotyczące potrzeb związanych z drugą jednostką FSRU. Połączona zdolność obu jednostek umożliwi zarówno zaspokojenie pełnego krajowego zapotrzebowania, jak i dostarczanie gazu do sąsiednich państw pozbawionych dostępu do morza, takich jak Czechy czy Słowacja.
Przed spółką jeszcze setki, jak i nie tysiące dokumentów koniecznych do zatwierdzenia, aby realizacja inwestycji dobiegła do końca zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Andrzej Kensbok dodał, że kluczowymi elementami dla przedsięwzięcia są różnorodne umowy, w tym m.in. czarterowe, wykonawcze, dopuszczeniowe, licencyjne oraz serwisowe, a także dotyczące wielopozowej współpracy między podmiotami.
Czytaj też
Armen Artwich stwierdził, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa to priorytet Grupy Orlen, który stanowi integralną część realizacji strategii do roku 2030. „Obecnie materializujące się możliwości są owocem konsekwentnej budowy silnego koncernu multenergetycznego. Dzięki temu starannemu podejściu, Orlen SA ma okazję jeszcze bardziej zaangażować się w kształtowanie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski" – dodał.
Materiał sponsorowany