Reklama

Wiadomości

Niemcy mają rezerwy gazu tylko na 18 dni. Ministerstwo ujawniło wyliczenia

fot.  Ansgar Scheffold/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Ansgar Scheffold/ Unsplash/ Domena publiczna

Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu zaprezentowało wyliczenia, z których wynika, że zapasy gazu w RFN starczą na niecałe 18 dni funkcjonowania gospodarki.

Reklama

Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu odpowiedziało na interpelację parlamentarzysty z ramienia Alternatywy dla Niemiec (AfD) Michaela Espendillera, który pytał o stan rezerw gazu w RFN. Zapytanie dotyczyło możliwości pokrycia zapotrzebowania na błękitne paliwo w przypadku niskich temperatur oraz "awarii sieci gazowej". Według przedstawionych wyliczeń, utrzymywane w Niemczech rezerwy tego surowca starczą na 17,7 dni roboczych.

Reklama

Ministerstwo przedstawiło wyliczenia porównawcze dotyczące stanu zapełnienia 47 podziemnych magazynów gazu z trzydziestodniową perspektywą zużycia tego surowca. Jak wskazuje resort, w grudniu 2020 roku, wobec zapasu sięgającego 23,7 mld metrów sześciennych oraz założonego stałego współczynnika wytłaczania w wysokości 0,68 mld metrów sześciennych na dobę, rezerwa gazu starczałaby na 35 dni roboczych. Obecny poziom wypełnienia magazynów w RFN (50,6% na dzień 11 stycznia) pozwala szacować, że zapas gazu starczy na 17,7 dni roboczych - stwierdza ministerstwo.

Warto zaznaczyć, że cztery spośród działających w Niemczech magazynów kontrolowane są przez Gazprom.

Reklama
  • gaz
Reklama

Komentarze

    Reklama