• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Nie tylko na froncie, ale i w sądzie. Ukraiński Naftogaz pozwie rosyjski Gazprom

Fot. Flickr

Ukraiński Naftogaz w lipcu złoży międzynarodowy pozew arbitrażowy przeciwko Gazpromowi z powodu niepełnej zapłaty za zarezerwowane przepustowości tranzytowe - powiedział podczas briefingu szef spółki Jurij Witrenko.

Wyjaśnił, że umowa Naftogazu z Gazpromem oznacza, że firmy mogą próbować rozwiązać spór w ciągu 45 dni przed skierowaniem sprawy do arbitrażu.

„W przyszłym miesiącu ten okres upływa i jeśli nic się nie stanie i Gazprom nie zmieni swojego stanowiska, (...)będziemy mieli prawo wystąpić do arbitrażu międzynarodowego i wykorzystamy wszystkie przypisane nam prawa" – powiedział Vitrenko.

Czytaj też

Szef ukraińskiej spółki zaznaczył, że Gazprom nie dopłaca do zarezerwowanej przepustowości na tranzyt gazu. Niebieskie paliwo płynie przez Ukrainę pomimo wojny. Dostawy realizowane są dla krajów Europy Zachodniej i środkowej. Oba państwa znalazły się w tej sprawie w klinczu i są poniekąd zmuszone do dalszej współpracy. Rosja przesyła gaz, bo po prostu otrzymuje za niego zapłatę a Ukraina udostępnia swoje terytorium i sieć przesyłową, aby zwiększyć swoje szanse na europejską pomoc i nie utrudniać przesyłu gazu do niej. Ponadto otrzymuje za to zapłatę, choć ze słów szefa Naftogazu wynika, że Gazprom nie wywiązuje się z umowy.

Komentarze