Reklama

Wiadomości

Morawiecki: musimy zamknąć też Nord Stream 1, ostatecznie uniezależnić się od surowców rosyjskich

Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie
Autor. Fot. Twitter.com/Piotr Muller

Wszystkie sankcje powinny być na stole. Musimy zamknąć Nord Stream1 i 2, ostatecznie uniezależnić się od surowców rosyjskich, odciąć rosyjskie instytucje finansowe od finasowania na rynkach kapitałowych, konfiskować majątki oligarchów, zamknąć SWIFT dla Rosji - powiedział w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

W sobotę polski premier i prezydent Litwy Gitanas Nauseda spotykają się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w sprawie sankcji wobec Rosji.

Reklama

Podczas briefingu przed rozmowami Morawiecki podkreślał, że należy zablokować nie tylko Nord Stream 2, ale także Nord Stream 1. Musimy ostatecznie uniezależnić się od węglowodorów rosyjskich, od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i konfiskować majątki rosyjskich oligarchów - tych współpracujących z Putinem, wszystkich: małych i dużych, biznesowych i politycznych oligarchów, a pieniądze użyć na odbudowę infrastruktury wolnego, suwerennego państwa ukraińskiego" - mówił premier.

"Musimy odciąć instytucje finansowe rosyjskie, rosyjskie firmy, od finansowania na rynkach kapitałowych, wykreślić ich z indeksu MSCI. Świat finansów doskonale wie, co to znaczy. Zamknąć SWIFT dla Rosji" - podkreślił. "Wszystkie sankcje powinny być na stole" - oświadczył.

Reklama

O tym - podkreślił Morawiecki - chce rozmawiać w Berlinie z Scholzem. "Nie ma ani chwili do stracenia" - dodał.

Szef rządu przywołał przysłowie: "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". "W Niemczech też powinni się zastanowić, co to znaczy to przysłowie. 5000 hełmów? To chyba jakiś żart" - ocenił.

Czytaj też

"Musi być realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy chcą walczyć, pomóc narodowi ukraińskiemu, który chce walczyć. Oni walczą także o nas, za nas, za naszą wolność, za naszą suwerenność, żebyśmy my nie byli następni, bo Putin będzie działał jak machina wojenna" - stwierdził Morawiecki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama