Reklama

Wiadomości

Masz kuchenkę gazową? Naukowcy odkryli, że może powodować poważną chorobę

Autor. Canva

Naukowcy odkryli korelację między liczbą chorych na astmę a używaniem kuchenki gazowej w miejscu zamieszkania.

Reklama

Kuchenki gazowe zainstalowane w budynkach mieszkalnych mogą powodować astmę i inne problemy zdrowotne, a także zanieczyszczać powietrze, pisze Bloomberg, powołując się na ekspertów i badania naukowe.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Badania zdrowia publicznego opublikowane w 2013 roku wskazały, że używanie gazu do gotowania w gospodarstwach domowych zwiększało o 42% ryzyko nabycia przejściowej astmy i o 24% przewlekłej astmy w ciągu całego życia. Niemniej autorzy badań podkreślali, że do tej pory zależnośc ta była istotna jedynie statystycznie i że do wyników należy podchodzić z ostrożnością z uwagi na niepełne i ograniczone dane.

Najnowsze badania wskazują jednak na związek między dwutlenkiem azotu emitowanym przez kuchenki gazowe, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę wśród dzieci. W grudniu ubiegłego roku grupa naukowców dokonała ponownego przeglądu badania z 2013 r. oraz innych prac na ten temat i stwierdziła, że 12,7% przypadków astmy dziecięcej w Stanach Zjednoczonych jest spowodowana korzystaniem z kuchenek gazowych, a niechlubny prym w tej kategorii zajmują stany Nowy Jork, Kalifornia, Massachusetts oraz Illinois.

Czytaj też

Jak wyjaśnia autor badania Brady Seals, kuchenki gazowe nie były bezpośrednią przyczyną występowania astmy, ale związek między tymi zjawiskami jest bardzo silny. Podkreślił, że to nie moment na panikę, tylko ocenę ryzyka, które można ograniczyć i zniwelować.

Inny naukowiec z instytutu badawczego non-profit PSE Healthy Energy - Drew Michanowicz - wskazał na wyniki badań pokazujące, że kuchenki gazowe w znaczący sposób wpływają na zanieczyszczenie powietrza w budynkach mieszkalnych. Zwrócił uwagę, że gdy mowa o źródłach zanieczyszczania powietrza, przed oczami mamy wielkie obiekty przemysłowe, tysiące samochodów czy kłęby dymu nad elektrowniami węglowymi, nie zwracając tym samym uwagi na podstawowe źródła zanieczyszczenia znajdujące się w domu, pracy czy innych miejscach, gdzie człowiek spędza większość swojego dnia.

Czytaj też

Jedną z form zanieczyszczeń z kuchenek gazowych jest metan, który nie tylko stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, ale jest także gazem cieplarnianym 80 razy silniejszym niż dwutlenek węgla w ciągu pierwszych 20 lat swojego istnienia w atmosferze. W zeszłym rok kalifornijscy naukowcy przeprowadzili badania pieców gazowych w 53 domach w stanie. Wyniki pokazały, że metan wyciekł aż z 52 z nich. Eric Lebel wchodzący w skład grupy naukowców prowadzących eksperyment podkreślił, że większość ulatniającego się gazu uwalniała się, gdy piec był wyłączony. Z przeprowadzonej przez naukowców analizy wyników ich badań wynika, że wpływ kuchenek gazowych emitujących metan jest na klimat taki sam co roczna emisja dwutlenku węgla z ok. pół miliona samochodów.

Reklama

Komentarze

    Reklama