Reklama

Wiadomości

Kreml zacieśnia współpracę energetyczną z Indiami

Autor. Canva

Aleksander Nowak rozmawiał z Hardeepem Singh Puri, indyjskim ministrem ds. ropy naftowej i gazu ziemnego – podało biuro prasowe rosyjskiego rządu. Tematem rozmów było zaciśnięcie współpracy między krajami w zakresie paliw i energii, a także edukacji.

Reklama

Rosja widzi duże możliwości zwiększenia eksportu ropy naftowej i produktów naftowych do Indii - powiedział rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. Jak podkreśla, trwające projekty są nadal stabilnie realizowane.

Reklama

„Nasze stosunki mają charakter szczególnie uprzywilejowanego partnerstwa strategicznego, a przywódcy naszych krajów pozostają w stałym kontakcie. Aktywnie promowana jest wzajemnie korzystna współpraca w ramach projektów Arctic LNG 2 i Sachalin 1" – stwierdził.

Nowak podkreślił, że obecnie do Indii LNG dostarcza Gazprom. „Kontynuowane są systematyczne prace z partnerami indyjskimi za pośrednictwem Rosnieftu. Jesteśmy zainteresowani dalszym przyciąganiem indyjskich inwestycji w rosyjskim sektorze naftowym i gazowym oraz rozwojem sieci sprzedaży z rosyjskimi firmami w Indiach" – powiedział.

Reklama

Czytaj też

Według niego, główne firmy rosyjskie są zaangażowane w bieżące projekty, obejmujące produkcję i przetwarzanie, dostawy ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla koksującego. "Rosyjski eksport ropy naftowej i produktów naftowych do Indii wynosi blisko 1 mld USD i istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty. Oczekujemy dalszej współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania atomu, w szczególności w zakresie budowy bloków jądrowych w Kudankulam" - dodał wicepremier.

Dodatkowym tematem rozmowy było omówienie współpracy edukacyjnej między krajami, w szczególności rozszerzenia możliwości studiowania indyjskich studentów na rosyjskich uczelniach wyższych.

Aleksander Nowak posiada bardzo bogate doświadczenie polityczne. W 2008 roku przez kolejne cztery lata piastował stanowisko wiceministra finansów Federacji Rosyjskiej. W maju 2012 roku został mianowany ministrem energetyki w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa. Ponadto zasiada w radzie nadzorczej Rosatomu, Gazpromu i Rosnieftu. W 2020 roku premier Rosji Michaił Miszustin nominował go na stanowisko wicepremiera.

Reklama

Komentarze

    Reklama