Reklama

Wiadomości

Duńczycy mają problem z Baltic Pipe. Przesył gazu z Norwegii do Polski opóźniony

Fot. Energinet / www.baltic-pipe.eu

Duński operator sieci gazowej, Energinet, przekazał, że uruchomienie terminala w Nybro będzie opóźnione. To właśnie w tym punkcie przyjmowany jest płynący przez Baltic Pipe norweski gaz, który następnie będzie trafiał do Polski.

Reklama

Baltic Pipe został uroczyście otwarty 27 września. Gazociąg o rocznej przepustowości 10 mld m3 jest sztandarowym projektem dywersyfikacji dostaw surowca, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i zastąpić dostawy z Rosji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Tymczasem otwarcie terminala w Nybro, który będzie przyjmować w Danii norweski gaz, zostało ponownie przełożone, tym razem na 1 listopada. Pierwotnie miał rozpocząć pracę 8 października, później 20 października.

„Nadal mamy poważne wyzwania techniczne w zakładzie w Nybro. Chodzi o systemy informatyczne oraz ważne systemy sterowania i bezpieczeństwa. Niestety nie możemy rozpocząć działalności w czwartek zgodnie z planem" – podał Energinet, który jest partnerem Gaz-Systemu przy projekcie Baltic Pipe.

Czytaj też

Operator jednocześnie podaje, że problemy nie będą miały wpływu na przesył do Polski. „Opóźnienie w Nybro nie wpłynie na wolumen gazu przesyłanego do Polski" – czytamy.

Reklama

Komentarze

    Reklama