Reklama

Wiadomości

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe może stać się celem różnego typu działań rosyjskich

Autor. MSWiA/Twitter

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Reklama

Wiceminister został zapytany w Polsat News, czy polskie służby zaobserwowały aktywność rosyjskich służb w cyberprzestrzeni, a także o potencjalne zagrożenia atakami na infrastrukturę krytyczną.

Reklama

Wąsik przypomniał, że w Polsce obowiązują obecnie stopnie alarmowe. To drugi - na cztery - stopień BRAVO, który dotyczy zagrożenia terroryzmem, oraz trzeci stopień CHARLIE-CRP dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem.

"Mamy bardzo wysoki poziom postawienia wszystkich służb dbających o cyberprzestrzeń w gotowości" - zauważył wiceszef MSWiA. Jak wyjaśnił, codziennie jest bardzo dużo zdarzeń w cyberprzestrzeni, z których wiele to ataki rosyjskie.

Reklama

O zagrożenia dla infrastruktury wiceminister pytany był w kontekście wycieków z gazociągów Nord Stream 1 oraz 2, a także w kontekście odcięcia duńskiego Bornholmu od prądu prawdopodobnie wskutek awarii podmorskiego kabla. Jak zaznaczył, w sprawie tej awarii nie ma jeszcze potwierdzonych informacji.

Czytaj też

Przypomniał także, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które stopniem alarmowym BRAVO objęło polską infrastrukturę energetyczną mieszczącą się poza granicami Polski.

"Chodzi oczywiście o nasz świeżo oddany gazociąg, bo widzimy tutaj pewne zagrożenia różnego typu działalności rosyjskiej" - powiedział Wąsik.

Na pytanie, czy Baltic Pipe może stać się kolejnym celem, wiceszef MSWiA odparł: "Oczywiście, że może, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, jak chociażby ten kabel".

"Robimy wszystko - ale w sposób taki, że nie możemy mówić o tym publicznie, bo byłoby to za czytelne - żeby zapobiec tego typu zdarzeniom. Robią to nasze służby, nasza Straż Graniczna, nasze wojsko" - powiedział wiceminister.

Wąsik był też pytany, czy rośnie niebezpieczeństwo ataku na Polskę. "Nie ma takiego niebezpieczeństwa. W mojej opinii Polska jako członek NATO jest bezpieczna" - powiedział.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że każdy dzień wojny pokazuje, że Rosja nie jest w stanie poradzić sobie z Ukrainą, ani otworzyć drugiego frontu.

"Natomiast, chciałem podkreślić jedną rzecz, my jako MSWiA, jako rząd Polski, musimy być przygotowani na każdy scenariusz, dlatego inwestujemy w armię, dlatego inwestujemy w zbrojenia ogromne pieniądze" - powiedział wiceminister.

Źródło:PAP

Komentarze