Reklama

Wiadomości

Czy Polska stanie się liderem transformacji wodorowej? Idea 3W może w tym pomóc

3W-BGK
Inicjatywa BGK, 3W, czyli Woda-Wodór-Węgiel
Autor. Fot. Bank Gospodarstwa Krajowego

W dniach 7 oraz 8 grudnia w hotelu Crowne Plaza w Warszawie odbyła się druga edycja Kongresu 3W. Wydarzenie zainicjowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego sprowadziło setki wybitnych naukowców, przedsiębiorców, wizjonerów, a także ambitnych studentów i przedstawicieli sektora publicznego oraz instytucji finansowych, którzy wysłuchali merytorycznych wystąpień oraz debat na temat możliwości, jakie niosą ze sobą innowacyjne technologie 3W.

Reklama

Idea 3W zakłada wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii w przemyśle, energetyce i medycynie w oparciu o trzy zasoby jakimi są woda, wodór oraz węgiel. Ich zrównoważone wykorzystanie jest kluczowe dla rozwoju cywilizacyjnego.

Reklama

Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Uroczystego otwarcia Kongresu 3W dokonał sekretarz staniu Krzysztof Kubów, który odczytał list od Premiera zaadresowany do uczestników wydarzenia.

Czytaj też

„Tegoroczny Kongres 3W odbywa się w cieniu wojny i kryzysu gospodarczego, a ciągle odczuwamy także skutki pandemii. Ostatnie wydarzenia udowodniły, że inwestowanie w nowe technologie to nie tylko kwestia rozwoju, ale także suwerenności państwa. Zwycięzcami w starciu z wyzwaniami, jakich świat nie doświadczył od wieli dekad, mogą być tylko ci, którzy potrafią się wyrwać z ograniczeń, które narzucają technologie XX w.

Reklama

Historyczne uwarunkowania sprawiły, że Polska nigdy nie była w awangardzie zmian technologicznych. Nie dysponowaliśmy swoim państwem i nie miesimy możliwości decydowania o swojej własnej przyszłości. (...) Dziś geopolityka znów warunkuje nasze działania, ale nasze państwo jest zdolne unieść ciężar wyzwań XXI w. Stworzona i rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego koncepcja 3W to zarys wizji polskiego rozwoju na następnych kilka dekad.

Czytaj też

Dzięki takim inicjatywom, przyszłość, która zawsze jest niewiadomą, jest coraz lepiej zmapowana i zamiast być zagrożeniem, zaczyna stawać się źródłem nadziei. O ile na wcześniejsze rewolucje technologiczne byliśmy spóźnieni, tak teraz jesteśmy gotowi na wykorzystania potencjału drzemiącego w technologiach, bazujących na surowcach przyszłości – wodzie, węglu nieenergetycznym oraz wodorze. Kolejne już spotkanie skłania do podsumowań, ale okoliczności wymuszają intensyfikacje prac, konkretyzacje wizji rozwoju i propozycję ich implementacji w gospodarce realnej. Znając dorobek poprzedniej konferencji 3W jestem pewien, że i tym razem dostarczy wielu pomysłów, które będą miały szanse stać się podstawą polityki państwa" – napisał Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji kongresu był Tim Marshall – ekspert do spraw geopolityki i autor książki „Więźniowie geografii". „Potrzebujemy nowych technologii. Ludzka pomysłowość i błyskotliwość prowadzą do wizji lepszej przyszłości, a fakt, że konferencja 3W odbywa się dziś u Was potwierdza, że Polska chce wykorzystać swoją przewagę. Macie ekspertów, którzy rozumieją ten potencjał" – stwierdził Tim Marshall.

W trakcie kongresu zaprezentowano raport „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat" opracowany dla BGK przez firmę EY Polska. Wynika z niego, że obecnie sektor 3W w Polsce wyceniany jest na 4,86 mld dolarów, w Europie na 66,5 mld dolarów i ponad 236 mld dolarów na całym świecie. W trakcie swojej prezentacji, menadżer w Kancelarii EY Law Dariusz Kryczka podkreślił, że największy w Polsce wzrost, bo aż o 9%, do 2030 roku czeka sektor technologii węglowych, a do tego czasu wartość całego rynku 3W może wzrosnąć w kraju nawet do 5,6 mld dolarów.

W debacie inauguracyjnej udział wzięli prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, Dariusz Kryczka oraz prof. Teofil Jesionowski z Politechniki Poznańskiej. Tematem dyskusji był potencjału wodoru, węgla oraz wody w rozwoju gospodarczym państwa. Uczestnicy panelu stwierdzili zgodnie, że umiejętne wykorzystanie tych surowców pozwoli zamienić polską gospodarkę w bardziej konkurencyjną i innowacyjną.

Czytaj też

„Woda to najważniejszy zasób, o który powinniśmy walczyć w kontekście tego, ile jej potrzeba dla naszego życia, dla przemysłu, dla funkcjonowania świata" – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

„Woda, wodór i węgiel to zasoby, bez których świat nie mógłby istnieć. Są używane w niemal każdej gałęzi gospodarki. Polska jest np. piątym krajem na świecie pod względem produkcji wodoru. Jest to głównie wodór szary, pozyskiwany z paliw kopalnych, teraz czas na zielony" – stwierdził Dariusz Kryczka z EY Polska.

Jednym z zagadniemy poruszonych na tegorocznej konferencji był potencjał Polski, aby stać się liderem w rozwoju technologii wodorowych zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Rozwój wiedzy w tym zakresie pozwoli na stworzenie łańcucha wartości oraz silnego ekosystemu gospodarczego, który pozwoli osiągnięć liczne synergie wykorzystywane w gospodarce wodorowej.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy mogli dowiedzieć się o roli samorządów w inicjatywie 3W, a także wsłuchać się głos młodego pokolenia. Debata „Potencjał technologii wody, wodoru i węgla oczami młodych" moderowana przez Macieja Kaweckiego przyciągnęła uwagę gości, którzy z zaciekawieniem słuchali tego, co mają do powiedzenia studenci polskich uczeni technicznych. „Wodór to bez wątpienia paliwo przyszłości i doskonały magazyn energii. W efekcie przetworzenia chemicznego jedynym efektem ubocznym jest ciepło i woda" powiedział Tomasz Rybak z Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj też

Realizacja wspólnych projektów przez naukowców i przedsiębiorców jest kluczowe dla utrzymania tempa rozwoju polskiej gospodarki. Tylko dzięki innowacyjnym technologiom możliwe jest zdobywanie nowych rynków i odpowiadanie na nowe wyzwania, także budowanie nowych miejsc pracy, w których młoda kadra naukowa będzie mogła rozwijać swoją wiedze oraz potencjał. Kongres 3W to szczególne wydarzenie i choć za nami dopiero jego druga edycja, to z pewnością wpisze się na stałe do kalendarza konferencji naukowych w Polsce.

Reklama

Komentarze

    Reklama