Reklama

Gaz

USA: Kolejni klienci wstrzymują odbiór LNG

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Amerykańscy producenci skroplonego gazu ziemnego stoją w obliczu poważnego wyzwania, ponieważ wielu klientów wysyła sygnały dotyczące wstrzymania odbioru zamówień - informuje Bloomberg.

Z informacji, do których dotarła agencja wynika, że amerykańscy eksporterzy LNG muszą liczyć się z wnioskami o wstrzymanie lub anulowanie nawet 35-45 lipcowych dostaw. To poważny problem, ponieważ mówimy o ponad połowie uśrednionej liczby ładunków wysyłanych miesięcznie z USA.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są niestety mało zaskakujące - chodzi o zmniejszenie popytu, spowodowane pandemią koronawirusa oraz rosnące zapasy surowca.

Agencja informuje, że największy w Stanach Zjednoczonych producent LNG, spółka Chaniere Energy, otrzymała wnioski dotyczące anulowania 30 dostaw w lipcu. Pochodzić mają one głównie od klientów związanych długoterminowymi umowami.

W pierwszej połowie maja Departament Energii obniżył swoją prognozę dla eksportu LNG w roku 2020. Początkowo przewidywano, że w bieżącym roku poziom eksportu będzie wynosić 6,98 mld stóp sześciennych dziennie, zaś w 2021 wzrośnie do 7,72 mld ft³. Obecnie Energy Information Administration spodziewa się, że obydwa wskaźniki będą mniejsze i wyniosą odpowiednio: 6,04 mld ft³ oraz 7,31 mld ft³.

W komunikacie mogliśmy także przeczytać, że zmniejszenie eksportu będzie szczególnie widoczne w trzecim kwartale bieżącego roku. Eksperci przewidują, że eksport LNG z USA wyniesie średnio 5,8 mld ft³/d w drugim kw. 2020 r. i 4,8 ft³/d w trzecim. 

Komentarze