Reklama

Gaz

Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

Fot. European Council/Flickr
Fot. European Council/Flickr

Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel - powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

"Z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej Nord Stream 2 jest projektem złym" - wskazał były przewodniczący Rady Europejskiej dodając, że ustępująca w grudniu br. z funkcji kanclerza Niemiec Angela Merkel była bezradna wobec siły lobbingu rodzimych przedsiębiorców. "Przyznała to podczas jednej z naszych rozmów" - powiedział. Zaznaczył też, że ciągła gotowość RFN do współpracy energetycznej z Rosją jest jednym z problemów Niemiec i "jednym z największych błędów Merkel".

"Robiłem wszystko, żeby uniezależnić Unię od dostaw gazu z Rosji, m.in. przez powołanie unii energetycznej, czyli wspólnotowego mechanizm zakupu gazu" - przypomniał były premier. Wskazał jednak, że wiele państw członkowskich nie było zainteresowanych "stworzeniem wspólnego oporu wobec budowy Nord Stream 2". Wśród krajów, które nie miały nic przeciwko projektowi - jak wyliczył - była m.in Holandia, Austria i Węgry, a swoją neutralność podkreślały m.in. Czechy.

Zapytany o kwestię sporu z Czechami w sprawie kopalni w Turowie powiedział, że rozwiązaniem byłoby wybudowanie wodociągu dla czeskich miejscowości, które borykają się obecnie z problemem braku wody." Byłoby to tańsze niż koszty, które już musimy ponieść" - wskazał.

image

 Reklama

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, poprowadzony po dnie Bałtyku. Omija m.in. Polskę i Białoruś, a także Ukrainę. W ostatnich dniach niemiecki regulator, czyli Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur), podjął decyzję o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream. Jak napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora polskich służb specjalnych Stanisław Żaryn, "Decyzja ta była sygnalizowana przez stronę niemiecką rosyjskiemu podmiotowi. Ma ona charakter stricte proceduralny i nie oznacza zmiany polityki dot. niemiecko-rosyjskiego gazociągu".

W lutym br. Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Wnioskowały też o nakazanie - w ramach środka tymczasowego - wstrzymania wydobycia w kopalni. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która - jak twierdzi Praga - zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Buczacza

  Pgadzie mój osobisty i przenośny. Masz 2 chałupy w Hiszpanii... To pewnie za zasługi. W końcu 50lat to szmat czasu na obczyźnie. Tym bardziej że twoja jak że poetycka i sensualna polszczyzna wymiata... A już tekst o ruskich statkach na Tamizie z drewnem czy drzewem. Wręcz rozczulił mnie. Jak zawsze jak przystało na prawdziwego Europejczyka z uralu. Po dobrej stronie niczym legendarny hehe semper fidelis. Wierny niczym owczarek alzacki pewnego... I tak z perspektywy 50lat na obczyźnie. Przypadkiem realizujesz się na stronie internetowej ,która dla większości Polaków jest anonimowa. A jak trzeba to jesteś w stanie w piątek o 21.49 w ciągu minuty 5 kom strzelić... Niczym nie mniej legendarny niuniu zajmujesz się pisaniem. To pewnie w przerwie między trunkami ze swoimi rosyjskimi milionerami... A przez weekend to z 50 kom by się uzbierało. Normalnie człowiek renesansu o nie jedynym zainteresowaniu a w zasadzie o nie jednym nicku... Ps to 60czy 70?

  1. Jimbo

   Zazdrość to nie ładna cecha. Nie masz dwóch domów w Hiszpanii? To weź się do roboty.

  2. co za odlot

   Dopiero 17:37 a ten frustrat już "ugotowany". Jaka masakra.

 2. Polak

  "Robiłem wszystko, żeby uniezależnić Unię od dostaw gazu z Rosji" - kolejne kłamstewko. Jedno z ostatnich 100. Bo fakty mówią co innego.

  1. a

   Tylko takie pytanie a skąd Europa ma wziąć gaz?

  2. Mówienie prawdy temu człowiekowi przychodzi coraz trudniej.Trening czyni mistrza.

 3. Europejczyk z Alp

  Oj Tuska czyli Kaszuba i to pochodzenia holenderskiego posadzalbym o wiecej logiki. Bo obecny rzad bedze jeszcze mocniej parl na wspolprace z Rosja, Dokladnie jak Schröder. Niech se przypomni jak Szwedzi handlowali z Iwanem Groznym bronia za futra, a Holendrzy statkami z Piotrem Wielkim. Historia sie powtarza tylko z innymi ludzmi

 4. Buczacza

  No nie Donald to też rusofobia w czystej postaci... Jest tylko jedna możliwość. Wszystkich,którzy w uproszczeniu nie popierają rosyjskiej kultury i dobroci. A także swoistej percepcji świata. O dualiźmie a wręcz symbiozie. Niemiecko rosyjskiej zresztą nie pierwszy raz w historii. Nawet nie wspominając. Należy zapakować do wagonów kolejowych i.... A po drodze jest Smoleńsk i Katyń... W 41 nam się udało ale teraz... Bolki jak sądzicie good idea...

  1. Europejczyk z Alp

   A kto zabronil wlasciwie bratania sie Slowian z Germanami? Hitler ktory sam nie byl Niemcem tylko mieszancem. Bismarck ktory mowil ze Prusak to taki Niemiec ktory zapomnial ze jedo dziadek byl Slowianinem tak nie uwazal. Panstwo Wielkomorawskie zalozyl Frank Samon, Rus Kijowska germanscy Waregowie a mieli na miejscu oprocz czterech narodow tureckich i Slowian tez jeszcze jednych Germanow mianowicie resztki Gotow Krymskich. I wsrod ludow tureckich mieli resztki tych Hunow ktorzy w 375 rozwalili Gotow Krymskich. I byla Rus Kijowska dzielem ulomnym? Wrecz przeciwnie: prawie doskonalym. Przypominam ze Stalin I Beria nie byli Slowianami tylko Gruzinami a wiekszosc poczatkowej Bolszewi to byli glownie Zydzi z Trockiem na czele. Najbardziej intelektualnymi oprawcami byli Polacy: Dzierzynski i prokurator Wyszynski. Ministrem obrony Rosji i najprawdopodobniejszym nastepca Putina jest Sjogu czyli mongolski Tuwinczyk. Chyba ze nastepca zostanie Sieczy, naftowy Zyd. Mam dwie chalupy w Hiszpani. Moimi sasiadami i kompanami sa milionerzy ruscy. Kazdy ma w kieszeni paszport Izraelski ale Rosji nie opuszcza za zadne skarby swiata. Bo swoje skarby zdobywaja wlasnie w Rosji. To co wy tu piszecie to jest pomieszanie z poplataniem.

 5. Xd

  Czyli jednak niemiecki przemysł potrzebuje ns2 a jak tak to możecie się zaszczekać na śmierć a on i tak raczej bedzie uruchomiony

 6. po czwarte atom

  Kanclerz "była bezradna wobec siły lobbingu rodzimych przedsiębiorców". Guzik prawda. Ta bezradność zapewne doprowadziła do przedwczesnego zamknięcia elektrowni atomowych. To jest budowanie kondominium niemiecko - rosyjskiego w EŚW kosztem naszym i naszych sąsiadów.

 7. Buczacza

  No to teraz się zacznie...

Reklama