Reklama

Gaz

Szef niemieckiego RWE: My potrzebujemy rosyjskiego gazu, a Moskwa naszych pieniędzy

Samobieżna wyrzutnia rakiety balistycznej 15Ż55M systemu 15P157M „Jars”. Fot. kremlin.ru
Samobieżna wyrzutnia rakiety balistycznej 15Ż55M systemu 15P157M „Jars”. Fot. kremlin.ru

Szef RWE wezwał niemieckie władze do podjęcia działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. „Potrzebujemy rosyjskiego gazu ziemnego” - dodał.

Reklama

Zdaniem Markusa Krebbera eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy będzie nieuchronnie wiązać się z wyższymi cenami gazu. W jego przekonaniu całkowite wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu jest możliwe tylko „przez bardzo krótki czas, być może kilka tygodni”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Menadżer przypomina w tym kontekście energetyczną współzależność Moskwy i Europy. „Potrzebujemy rosyjskiego gazu, a Rosja potrzebuje waluty. Już wcześniej pojawiały się napięcia, ale gaz zawsze był dostarczany”.

Krebber zwrócił uwagę, mówiąc o Nord Stream 2, że jeśli wziąć pod uwagę liczbę istniejących połączeń to „być może niekoniecznie jest potrzebny”. Szybko nadmienił jednak, że pozwoli on skrócić trasę dostaw. „Jedno jest jasne: oceniając Nord Stream 2, my w Niemczech musimy być świadomi znaczenia, jakie gaz ziemny ma i będzie miał dla naszego systemu energetycznego jeszcze przez długi czas” – podkreślił.

Reklama

Komentarze

    Reklama