• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Nord Stream 2 AG: sankcje USA dotkną ponad 120 zachodnich firm

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na rozszerzeniu amerykańskich sankcji ucierpią przede wszystkim zachodnie firmy - oświadczyła w środę spółka Nord Stream 2 AG.

"Wszelkie groźby sankcji wymierzonych w projekt Nord Stream 2 dotykają wielu zachodnich podwykonawców oraz inwestorów. Jeżeli zostaną wprowadzone, to bezpośrednio dotkną ponad 120 firm z co najmniej 12 europejskich krajów" - mówi komunikat spółki.

W oświadczeniu możemy również przeczytać, że firma jest świadoma nowych obostrzeń, ale "nie może komentować ich potencjalnych konsekwencji dla podmiotów wspierających projekt".

A są one poważne, ponieważ rozszerzone sankcje objęły również podmioty świadczące usługi (w tym finansowe) związane z modernizacją lub instalacją urządzeń na statkach do układania rur. Dla Rosjan to poważny problem, ponieważ wcześniejsze obostrzenia doprowadziły do zawieszenia prac przez firmę Allseas oraz znacząco utrudniły znalezienie nowego wykonawcy i dokończenie budowy. 

Wczoraj na decyzję Amerykanów ostro zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, którego zdaniem jest to "nieuczciwa konkurencja" ze strony Stanów Zjednoczonych. "Ten destrukcyjny kurs jest kontynuowany od wielu lat i oczywiście szkodzi naszym bilateralnym relacjom" - mówił.

Reklama
Reklama

Komentarze